Video Pazarlama Stratejileri – Video Pazarlamanın 5 Sırrı

Pazarlamacılar şu anda markalarının performansını destekleyen video pazarlama stratejileri oluşturmak için rekabet ediyorlar. Videolar, sosyal medyada öne çıkıyor ve müşterilere; bir ürüne, metinle zorlamadan hızlı bir bakış sunuyor. Otuz saniyeden kısa bir sürede, bir müşteri, bir işletme hakkında ihtiyaç duyduğu bilgileri kısa, görsel olarak çekici bir video aracılığıyla alabiliyor.

İşte video pazarlama stratejileri arasında bilmeniz gereken beş madde:

1. Videonuzu Şimdiye Kadar Görülen En İyi 10 Saniye Yapın.

Her video izleyen 5 kullanıcıdan biri, ilk 10 saniye içinde bir video izlemeyi bırakır. İzleyicilerin yaklaşık 1 / 3’ü 30 saniye, % 45’i 1 dakikada ve neredeyse % 60’ı 2 dakikada izlemeyi bırakacak. Yine de iyi haberler var. Masaüstü izleyiciler 2 dakika veya daha kısa bir süre videolara bağlı kalsalar da, mobil kullanıcılar daha uzun bir dikkat süresine sahip gibi görünüyor. 

Sosyal Medyada Etkili Video Pazarlama: Süresi ve Türleri” yazımıza da muhakkak göz atmalısınız.

Bu nedenle, ilk saniyelerde dikkati önemli noktaları vermek , video pazarlamanın performansını artırabilir. Unutmayın, bir içerik pazarlaması hedefi için  videoya, görenleri izlemeye devam etmesini sağlayacak “değerler” eklemelisiniz. Bir düşünün, bu video izleyicilere ilham verebilir veya eğlendirebilir mi?

2. Videonuzu Satış Üzerine Değil Hikaye Çevresinde Odaklayın.

Bu teknolojik çağda, video pazarlamanın satışlardan çok hikayelere odaklanması daha etkilidir . Sıkça dolaşan bir terimi , “izleyiciye yumuşak satış  yapmayı” unutmayalım. Bu kural yalnızca video pazarlaması için değil , aynı zamanda tüm pazarlama için de geçerlidir. Hikaye boyunca izleyiciler için, görünür bir değer olduğundan emin olmalısınız .

Tüketicilerin ihtiyaçlarına ve gizli isteklerine hitap ederek videonun duygusal gücünden en iyi şekilde yararlanın. Videonuzun sonunda izlenen bir URL’nin yanına her zaman stratejik ve alakalı bir eylem çağrısında bulunun.

3. Yayın Takvimi Belirleyin

Tıpkı tweet’leriniz ve Facebook yayınlarınızın tutarlı bir şekilde çalışması için zaman ayırdığınız gibi, video pazarlama planınızı da detaylı olarak yapmalısınız. Yeni bir ürün hakkında bir video yayınlamak yerine, kampanyanızı bir dizi olarak düşünün. Birkaç hafta boyunca birkaç bölüm halinde yayınlanacak hikayeler anlatmaya ne dersiniz.

Videolarınızın içeriğini belirledikten sonra, bir zamanlama ayarlayın. Videoları büyük bir ürün lansmanına veya etkinliğine yönlendirmek için eşit zaman aralıkları ile paylaşın. O büyük tanıtımdan sonra, devam eden yeni videolar ile  müşterilerin kafasında markayı taze tutabilirsiniz.

4. Videonuzu SEO İçin Optimize Edin – Etiket Optimizasyonu

Videolarınızın arama motorlarında daha kolay bulunmasını sağlamak için kullanabileceğiniz birçok yol vardır. Videonuzdan maksimum SEO değerini elde etmek için yapmanız gereken ilk şey (videonuzu herhangi bir paylaşım sitesine yüklemeden önce) kendi sitenizdeki SEO içeriğini en üst düzeye çıkarmaktır.

Video pazarlama SEO hakkında konuşurken , video açıklaması en önemli şeydir. Bunun nedeni, Google’ın arama örümceklerinin videonuzu anlamalarını ve içeriğin ne anlama geldiğini daha kolay anlayabilmesidir . Bu nedenle, videonuza, net bir video açıklaması ve ilginç bir başlık eşliğinde , alakalı anahtar kelimelerin bir “etiketi” verildiğinden emin olun .

5. Videolarınızı Doğru Platformlarda Yayınlayın

Bu noktada, ayrıca derinlemesine sosyal medya araştırması yapmanız gerekir. Günümüzde, her sosyal medya, her bireyin ihtiyacına göre farklı hedef pazarları çekebilir.

Hangi içerik türünün hangi sosyal medyaya dağıtım için uygun olduğunu bilmek önemlidir. Örneğin, video pazarlama , Facebook veya YouTube üzerinden dağıtılması durumunda daha uygundur. Veya infografik video içeriği Twitter ve Instagram üzerinden pazarlamak için daha uygundur. Her şey hedef pazarınıza ve içeriğinizin şekline bağlıdır. Cevap her zaman aynı değildir.

Son olarak;

Etkili video pazarlamanın en başından itibaren ilgi çekici olması gerekir, ancak videonuzun raylardan nereye gittiğini nereden biliyorsunuz? İşte video analitiğin girdiği yer tam olarak burası. Ayrıntılı video analizi, videonuzu kimin izlediğini, ne kadar süre meşgul kaldıklarını ve tam olarak nereye tıkladıklarını söyleyecektir. Bu bilgilerle donanmış mesajınızı netleştirip, daha kesin bir şekilde hedefleyebilirsiniz. 

Yorumda Bulunun