Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri Programsız 8 İşlem

Windowsu hızlandırmak istiyorsanız, bu ipuçlarını denemek için birkaç dakikanızı ayırın. Bilgisayarınızı daha hareketli olacak, performans ve sistem sorunlarına daha az eğilimli olacaktır. Bilgisayar hızlandırma yöntemleri için program kullanmadan yapacaklarımızı sıraladık:

1. Gereksiz programları, başlangıç ​​listesinden kaldırın.

Kurulumdan sonra, bazı programlar otomatik olarak başlangıç ​​listesine eklenir. Bu tür uygulamalar, kullansanız da kullanmasanız da Windows’tan hemen sonra çalışmaya başlar. Her zaman aktif kalırlar ve bu nedenle RAM ve işlemci gücünü tüketerek hızlı çalışmayı önlerler.

Başlangıç ​​listesinde çok fazla program olduğunda, sistem kaynaklarının dikkat çekici bir kısmı bunlara harcanır. Sonuç olarak, bilgisayar hızlı çalışmayı bırakır ve normalden daha yavaş çalışmaya başlar.

Başlangıç ​​listesini kontrol etmek için Windows + R tuşlarına basın. Yeni bir pencere açıldığında msconfig.exe komutunu yapıştırın ve Enter tuşuna basın. Bir sonraki pencerede “Başlangıç” sekmesini tıklayın. “Görev yöneticisini aç” yazısını görürseniz üzerine tıklayın.

İstenen liste nihayet göründüğünde, üzerinde sürekli çalışmanız gerekmeyen tüm programları kaldırın. Bunu yapmak için, üzerlerine sağ tıklayın ve “Devre Dışı Bırak” ı seçin.


2. Bilgisayarınızı, virüs ve diğer kötü amaçlı yazılımlardan temizleyin.

Zamanla, bilgisayarda artık dosyalar ve diğer önemsiz yazılımlar birikir. Ayrıca, bazı uygulamalar gizli reklam modülleri içerir ve kurulum sırasında sistemi tıkar. Bütün bunlar sıklıkla yavaş PC çalışmasına yol açar. Bilgisayarınızı reklam ve çöplerden hızlı bir şekilde temizlemek ve hızlandırmak için özel yardımcı programları kullanın .

Sorunun kaynağı virüsler ve diğer kötü amaçlı yazılımlar da olabilir. Güvenilir bir antivirüs bilgisayar hızlandırma yöntemleri arasında etkin bir savaşçı olacaktır.


3. Sistem sürücüsünde yer açın.

Windows’un ve yüklü programların hızlı çalışması için, sistem sürücüsünde yeterli boş alan kalması önemlidir. İşletim sisteminin yüklü olduğu yerel sürücünün dolu olup olmadığını kontrol edin. Genellikle bu C sürücüsüdür.

Boş alan miktarının kurulu RAM miktarının en az iki katı olması arzu edilir.

Sistem diski doluysa, kullanılmayan programları ve dosyaları silin veya başka bir yerel diske aktarın. Ancak sistemin çalışması için gerekli öğeleri silmeyin. Bu dosyaya ihtiyacınız olup olmadığından şüphe ediyorsanız, dosyayı silmemek daha iyidir.

Ücretsiz TreeSize Free yardımcı programını kullanabilirsiniz . Diski analiz edecek ve dosya ve klasörlerini boyuta göre sıralayacaktır. Böylece boş alanı tam olarak neyin kapladığını hızlı bir şekilde göreceksiniz.


4. Sürücüleri güncelleyin.

Sürücü olarak bilinen mini programlar, bilgisayarı oluşturan bileşenleri denetler. Zamanla, ekran kartı üreticileri ve diğer donanım aygıtları için sürücüleri geliştirerek maksimum performanslarını elde ederler. Böylece, en son sürücüler bilgisayarın hızını artırabilir.

Sistemde eski sürücüleri denetleyen ve gerekirse güncelleştirmeleri otomatik olarak yükleyen özel hizmetler vardır. Bunlardan birini kullanın veya PC üreticinizin web sitesinden en son sürücüleri indirin ve manuel olarak yükleyin.


5. Gereksiz Windows hizmetlerini devre dışı bırakın.

Windows hizmetleri arka planda çeşitli sistem işlevlerini yerine getiren özel programlardır. Bazı hizmetler bilgisayarın düzgün çalışması için gerçekten önemlidir. Bilgisayar hızlandırma yöntemleri arasında etkin rol oynar.

Bilgisayarınızı hızlandırmak için kullanılmayan hizmetleri devre dışı bırakabilirsiniz.


6. Windows’u yeniden yükleyin veya geri yükleyin.

Microsoft geliştiricileri Windosw 10 sürümünü iyi optimize ettiler, bu yüzden Windows Vista, 7 ve 8’den daha hızlı çalışıyor. Bu eski sürümlerden birine sahipseniz Windows 10’u yüklemeyi düşünün . Bilgisayarınızı hızlandırabilir.

Zaten 10 sürümünü yüklediyseniz, Windows Update’te geçerli duruma güncelleyin. En son güncelleştirmeyi yükledikten sonra bile bilgisayar yavaşlamaya devam ederse Windows’u geri yüklemeyi deneyin. Bu, yazılım hatası nedeniyle sistem hızı düştüğünde yardımcı olacaktır.


7. Bilgisayarın aşırı ısınmadığından emin olun.

Performansta ciddi bir düşüşün nedeni bilgisayarın aşırı ısınması olabilir. Özellikle dizüstü bilgisayarlar böyle bir sorundan muzdariptir . Bu genellikle oyunlar sırasında veya ağır programlarla çalışırken olur. Bilgisayar yavaşlayabilir, oyunları ve programları tek başına kapatabilir.

Aşırı ısınma belirtileri fark ederseniz, ortadan kaldırmaya çalışın. Soğutucuların çalıştığından ve hiçbir şeyin iyi havalandırmaya engel olmadığından emin olun. Her şey yolundaysa, cihazı sökmek ve tozdan temizlemek en iyisidir.

ÖNEMLİ NOT: Bilgisayarın sökülmesi garantiyi geçersiz kılabilir ve yanlış kullanım bileşenlere zarar verebilir. Kendinizden emin değilseniz, şansınızı denemeyin.

Bilgisayar yalnızca oyun sırasında yavaşlarsa, termal gres kurumuş olabilir. Bu madde, işlemciye ve video kartına ısı vermeleri için uygulanır. Bu durumda, bilgisayarı temizlerken yeni bir termal gres uygulayın. Bunun sizinkiyle mümkün olduğunca benzer bir bilgisayarla yapıldığı bir video arayın. O zaman termal gresi kendiniz değiştirmeniz kolay olacaktır. Veya hemen bir uzmana başvurun.


8. Daha güçlü aksesuarlar takın.

Yukarıdakilerin hiçbiri yardımcı olmazsa, bilgisayarınız kendisine atanan görevler için çok zayıf olabilir. Daha sonra sadece tüm cihazın veya bireysel bileşenlerinin değiştirilmesi yardımcı olacaktır.

Bilgisayarın hızını en çok etkileyen kısımlar işlemci, RAM ve sabit sürücüdür. Oyunlar sırasındaki performans da büyük ölçüde grafik kartına bağlıdır.

Bilgisayarı mağazaya götürün. Yetkili, eski bilgisayarınızın hızını en üst düzeye çıkaracak donanımı seçip kurabilir. Bir dizüstü bilgisayarınız varsa, büyük olasılıkla daha güçlü bir modelle değiştirmeniz gerekecektir.

Yorumda Bulunun