Bilgisayarım Çok Isınıyor – Ne Yapmalı?

Dizüstü bilgisayarım çok ısınıyor, şikayetçiyim mi diyorsun. Peki ya sebebi yine sensen. Dizüstü bilgisayar ısınırsa, aniden kapanır, donar veya yeniden başlatılırsa, çok fazla ses çıkarır veya alışılmadık şekilde sessiz çalışırsa, harekete geçme zamanı gelmiştir.

1. Bilgisayarım Çok Isınıyor; Çünkü dizüstü bilgisayarı düzgün kullanmıyorsunuz.

Yeni başlayanların bilmeyeceği aşırı ısınmanın temel nedenleri ile başlayalım.

Dizüstü bilgisayarı, yabancı nesnelerin cihazdan sıcak hava çıkışına müdahale etmeye başlayacağı şekilde yerleştirebilirsiniz. Bu tarz ısınmalar, cihazı duvara çok yakın koyarsanız veya yatak gibi yumuşak bir yüzeye koyarsanız olur.

Dizüstü bilgisayarın havalandırma deliklerinin yakınında her zaman boş alan olduğundan emin olun.

Isınmaya Ne Yapmalı?

Ayrıca, uzun süre oyun oynarsanız veya video editörleri gibi ağır programlar kullanırsanız, bu da aşırı ısınmaya neden olabilir. Dizüstü bilgisayarın soğuması için mola verin.

Sıcak yaz günlerinde oyunlara ve kaynak yoğun programlara özellikle dikkat edin. Aygıtın içindeki sıcaklık ortama bağlıdır, bu nedenle dizüstü bilgisayarı sıcağa aşırı yüklememeye çalışın. Yanına bir fan koyabilir veya özel bir soğutma pedi satın alabilirsiniz – bu biraz yardımcı olacaktır.


2. Bilgisayarım Çok Isınıyor; Çünkü soğutma sistemi bozuldu.

Soğutma sisteminin arızalanması bilgisayardaki ısınmada keskin bir artışa neden olabilir. Dizüstü bilgisayarınızın aniden hiçbir sebep olmadan aniden ısındığını ve bundan önce fanın gürültülü olduğunu fark ederseniz, soğutucunun çalıştığından emin olun. Bunu yapmak için, dizüstü bilgisayarı sökmeniz gerekir.

Yanlış sökme ve temizleme bilgisayara zarar verebilir. Yeteneklerinize güvenmiyorsanız, risk almayın. Unutmayın: bilgisayarınızın vidalarının açılması garantiyi geçersiz kılacaktır.

Isınmaya Ne Yapmalı?

Dizüstü bilgisayarınızı fişten çekin ve kapağı çıkarın. Ardından cihazı masaya koyun, bilgisayarı açın ve birkaç program veya oyun çalıştırın. Soğutucunun bulunduğu tarafı dikkatlice kaldırın ve bıçaklarının dönüp dönmediğini kontrol edin. Testi 5-10 dakikalık aralıklarla birkaç kez tekrarlayın ve ısınmayı kontrol edin. Fan hiç çalışmıyorsa veya çok yavaş dönüyorsa, cihazı bir servis merkezine götürmek daha iyidir.


3. Bilgisayarım Çok Isınıyor; Çünkü cihazda toz birikti.

Dizüstü bilgisayarı söktükten sonra, çalışan bir fan görürseniz ve bununla birlikte kalın bir toz tabakası varsa, bu sürpriz aşırı ısınmaya neden olabilir.

Zamanla, havalandırma ızgarasında, soğutucu bıçaklarında ve dizüstü bilgisayarın diğer bileşenlerinde toz birikir ve normal hava sirkülasyonuna engel olur. Toz nedeniyle, cihaz yılın herhangi bir zamanında ve hatta hafif yüklerde bile çok ısınabilir. Bundan kurtulmak için dizüstü bilgisayarınızı temizlemeyi deneyin.

Isınmaya Ne Yapmalı?

Cihazın ağ ile bağlantısını kestiğinizi, kapattığını ve kapağı çıkardığınızı varsayıyoruz. Şimdi fanı ve diğer bleşenleri yavaşça vakumlayın. Ayrıca soğutucuyu sökebilir ve rulmanı mağazalarda satılan özel yağ gresiyle yağlayabilirsiniz. Ancak tüm bileşenler sökülmez.


4. Bilgisayarım Çok Isınıyor; Çünkü kurutulmuş termal yağ eksildi.

Dizüstü bilgisayarı kullanırken, termal gres kurur. Termal gres ısı transferi seviyesini artırmak için işlemcinin yüzeyine uygulanan yapışkan bir maddedir. Sonuç olarak, cihaz aşırı ısınabilir.

Termal gresi birkaç yıldır güncellemediyseniz, toz temizliği sırasında değiştirmeniz önerilir. Ofis ekipmanları mağazalarında satılmaktadır.

Isınmaya Ne Yapmalı?

Termal gresi değiştirmek için soğutma sistemini CPU’dan ayırın. Maddenin kalıntılarını içeren metal bir plaka göreceksiniz. Pamuklu çubukla tamamen çıkarın. Bu işe yaramazsa, çubuğu biraz alkolle nemlendirin.

Daha sonra plakaya bir damla yeni termal macun sıkın ve maddeyi tüm alana ince bir tabaka halinde hafifçe yayın. Termal yağı plakadan uzak tutun. Uygulama için, genellikle termal gresle birlikte satılan bir fırça kullanabilirsiniz. Ancak sıradan bir plastik kart veya plakayı çizemeyen başka bir nesne de uygundur.

Benzer şekilde, video kartının grafik işlemcisine termal gres uygulanabilir. Tamamlandığında, tüm parçaları yerine koymayı ve güvenli bir şekilde sabitlemeyi unutmayın.

Dizüstü bilgisayarı sökmekten veya işlemde zorluklarla karşılaşmaktan korkuyorsanız, modelinize nasıl hizmet vereceğine ilişkin video talimatları için Web’de arama yapın. Yardım için her zaman uzmanlara başvurabilirsiniz.

Yorumda Bulunun