4 En İyi Mesajlaşma Uygulaması – 2020

Ayda sadece 1000 metin mesajı gönderdiğiniz zamanları hatırlıyor musun? En iyi mesajlaşma uygulaması telefonunuzdaki standart mesaj uygulamasıydı.

Anlık mesajlaşmaların ortaya çıkmasıyla her şey değişti. Mesajlaşma uygulamaları, sadece bir yazılı mesajlaşma uygulaması değil, hemen hemen her dijital etkileşim için yenilikçi teknolojik unsurlar olmaya başladı.

Şimdi, bir mesajlaşma uygulamasında; arkadaşlarınızla sohbet edebilir, markalarla etkileşime geçebilir, çağrı yapabilir, oyun oynayabilir, içerik okuyabilir, ürün satın alabilir veya taksi çağırabilirsiniz.

Tüm bu ek özellikler, mesajlaşma uygulamalarını, kullanıcılar için çok çekici kılmaktadır. Günümüzde; dünyada 5 milyardan fazla aktif kullanıcı, mesajlaşma uygulaması kullanmaktadır.

Mesajlaşma uygulamalarının çoğu, şirketlerin tüketicilerle daha aktif olarak ilgilenmelerini de sağlar. Şirketler artık müşteri hizmetleri sağlamak, kullanıcılara içerik göndermek, ürün satmak ve reklam vermek için mesaj uygulamalarını kullanabilirler.

Şirketler tarafından zaten izleyiciyle etkileşimde bulunmak için kullanılan 4 kullanışlı uygulamayı inceleyelim.

1) WHATSAPP

Aylık aktif kullanıcılar: 1,3 milyar

En popüler bölgeler: Latin Amerika, Avrupa, Orta Doğu, Güneydoğu Asya, Hindistan, Ukrayna, Rusya ve Afrika

Yaş grubu: 25-44

Pazarlama Özellikleri:

WhatsApp reklam satmaz, üçüncü taraf botlarını yasaklar ve grup sohbetlerini 256 kişiyle sınırlandırır. O zaman şirketler, dünyanın “en iyi mesajlaşma uygulaması” nasıl kullanmalı?

WhatsApp geniş çapta içerik dağıtımına elverişli olmadığından, şirketler birebir mesajlaşma yeteneklerini kullanmalıdır. Ve normal kullanıcılar gibi WhatsApp kullanıcıları ile etkileşime girerek, hedeflenmiş ve kişiselleştirilmiş kampanyalar uygulayabilirler.

Hellman, 2014 yılında,  kullanıcıların gerçek şeflerle bağlantı kurabilecekleri canlı bir tarif servisi olan WhatsCook’u yarattı. Uygulama, kullanıcıların zaten sahip olduğu malzemelerle, tarifler oluşturuyor.

Servis için web sitesine kaydolduktan sonra, kullanıcılar ellerindeki malzemelerin bir resmini WhatsCook’a gönderiyor. Şef; daha sonra kişinin mevcut malzemelerini kullanarak, benzersiz bir tarif oluşturuyor ve onlara fotoğraflar, videolar ve diğer WhatsApp özelliklerini kullanarak nasıl pişireceklerini öğretiyor.

WhatsCook’a 13.000’den fazla kişi kaydoldu ve her kullanıcı Hellman’ın şefleriyle etkileşime girerek ortalama 65 dakika geçirdi. Hizmet ayrıca % 99,5 olumlu oy aldı.

WhatsCook, WhatsApp pazarlamasına muhteşem bir örnektir. Çok yararlı bir içerik sunarak, binlerce insanı markasına çekti.

WhatsApp, web sitenize, e-posta imzanıza veya sosyal profillerinize yerleştirebileceğiniz, hizmetinizi etkili bir şekilde tanıtmanıza olanak tanıyan bir sohbet bağlantısı sunar.

2) FACEBOOK MESSENGER

Aylık aktif kullanıcılar: 1,2 milyar

En popüler bölgeler: Kuzey Amerika, Avrupa, Avustralya, Orta Doğu, Güney Asya, Güneydoğu Asya ve Afrika

Yaş grubu: 16-44

Pazarlama Özellikleri:

Facebook messenger belki de şimdiye kadarki en popüler mesajlaşma uygulaması.

Markalara, birçok pazarlama fırsatı sunar. Örneğin, şirketler haber yayınlarında hedefli reklamlar oluşturabilir, geçmişte size mesaj gönderen kişilere sponsorlu mesajlar gönderebilir, Chatfuel ve ManyChat gibi bot mesajlaşma programlarını müşterilerle etkileşime sokabilir ve çok daha fazlasını yapabilirler.

3) WECHAT

Aylık aktif kullanıcılar: 938 milyon

En popüler bölgeler: Çin

Yaş grubu: 18-50

Pazarlama Özellikleri:

WeChat, Çin‘de popüler bir mesajlaşma uygulamasıdır. Çoğu Çin vatandaşı bu mesajlaşma uygulaması olmadan hayatlarını hayal edemezler. Bu uygulamada şunları yapabilirler:

 • Arkadaşlarınızla ​​sohbet edin;
 • WeChat Moments’a sosyal güncellemeler gönderin;
 • Haber okuyun;
 • Online mağazada alışveriş yapın;
 • Para transferi yapın;
 • Oyun oynayın;
 • Sesli ve görüntülü aramalar yapın;
 • Bir taksi çağırın;
 • Kişisel finansınızı yönetin.

WeChat, Çin’in en popüler mesajlaşma uygulamasıdır. Ayrıca, şirketlere kullanıcılarla etkin bir şekilde iletişime geçmek için birçok fırsat sunar. Ancak, Çin’deki kullanıcı pazarına girmek istiyorsanız, işletmenizin Çin’de kayıtlı olması gerekir.

Amerika Birleşik Devletleri, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, Makao, Malezya, Güney Afrika, Tayvan ve Tayland merkezli işletmeler yalnızca 100 milyon uluslararası WeChat kullanıcısına satış yapabilir.

WeChat’te güçlü bir varlık oluşturmak için, şirketiniz için resmi bir hesap oluşturmanız gerekir. Bu, WeChat uygulaması ile içerik yayınlamanıza ve müşterilere hizmetlerinizi sunmanıza olanak sağlayacaktır.

İki tür resmi hesap vardır;

İçerik yayıncıları, genellikle hesaplar klasöründeki abonelerine günlük mesajlar göndermelerine izin veren abonelik hesaplarına abone olurlar.

Daha büyük şirketler; genellikle arkadaş listesindeki abonelere ayda dört mesaj yayınlamasına izin veren; hizmet hesaplarına abone olur.

Ayrıca tüm hesaplar, kullanıcılarla etkileşime girebilen ve anahtar kelimelerle içerik sunabilen botlar sunar.

4) LİNE

Aylık aktif kullanıcılar: 217 milyon

En popüler bölgeler: Japonya, Tayland, Tayvan ve Endonezya

Yaş grubu: 10-49

Pazarlama Özellikleri:

Line, profil sayfası, çıkartmalar, oyunlar, video görüşmeleri, müzik akışı, seyahat paylaşımı ve yaklaşık 30 diğer özellik sunan ücretsiz bir mesajlaşma uygulamasıdır. Mesajlaşma uygulaması kullanıcılarının % 94‘ünün kullandığı Japonya’daki mesajlaşma uygulaması pazarına hakimdir.

Line, şirketler için fırsatlarla doludur. Asya’daki en popüler dört ülkede, aktif kullanıcıların% 73’ü bu uygulamayı kullanıyor. Bu kadar çok sayıda kullanıcı etkileşimi, markaların muazzam fırsatlar yaratmasına ve etkileşim düzeyini artırmasına olanak tanıyor.

Markalar, Line resmi hesaplara abone olduklarında:

 • Profil sayfalarını özelleştirebilir;
 • Abonelerinin her birine sohbet mesajları gönderebilir;
 • Abonelerinin yayınlarında içerik yayınlayabilir;
 • Anahtar kelimelerle cevap ve içerik ileten sohbet botlarını etkinleştirebilir;
 • Demografik verilere ve kullanıcı ilgi alanlarına dayalı reklamları optimize edebilir;
 • Ücretsiz markalı etiketleri dağıtabilir;
 • Ürünü satın aldıktan sonra müşterileri çıkartmalarla teşvik edebilirler.

Örneğin, Wall Street Journal, yalnızca 15 ayda, 2 milyon Line takipçisi aldı; bu, şimdiye kadar gördükleri en hızlı büyüyen sosyal medya kanalıydı.

12,5 milyon Line takipçisi Facebook, Twitter ve Instagram’daki takipçilerinden daha fazladır. Ve Paul McCartney, 12.5 milyon Hat takipçisinin her birine özel mesajlar gönderebildiğinden, onlarla geleneksel sosyal ağlardan çok daha fazla etkileşimde bulunuyor.

Yorumda Bulunun