Google Analytics ile İlgili Temel Bilgiler – 4 Analiz Raporu

Google Analytics ile ilgili temel bilgiler ve web sitesi trafiği ölçümleri bilgileri genellikle her blog yazarının bildiği konulardır. Çoğu yazarın önemsemediği şey ise, bu ölçümlerin, sahip oldukları pazarlama stratejilerinin etkinliğini anlamalarına yardımcı olmasında ne kadar kritik olduğu. Takip etmeniz gereken Google Analytics raporları arasında en dikkat çekici 4 rapor vardır.

Gelen pazarlamanın temel amaçlarından biri web sitenize yüksek kalitede trafik üretmektir. Siteniz ne kadar fazla (kaliteli) trafik alıyorsa, o kadar fazla potansiyel müşteriniz olacaktır. Bu hedefe ulaşmak için yardımcı olabilecek birçok farklı taktikler vardır; ancak, yaptığınız işin etkinliğini kanıtlamaya yardımcı olacak ölçütler belirlemediyseniz, taktiklerinizin işe yarayıp yaramadığını bilemeyecekiniz.

Stratejilerinizi izlemenize ve optimize etmenize yardımcı olması için izlemeniz gereken 4 kritik web sitesi trafiği analizini tanımlayacağız.

Google Analytics Nedir?

Temel web sitesi trafiği ölçütleri, sitenizi günlük olarak (veya haftalık, aylık olarak ve hatta gerçek zamanlı olarak) kaç kişinin ziyaret ettiğini söylese de, bu bilgiler size trafiğinizin azaldığını, durduğunu veya arttığını söyleyemez. İşte Google Analytics ile ilgili temel bilgiler ve analiz raporları.

1. Trafik Kaynakları

Ne: Trafik Kaynakları, genel trafiğe göre daha faydalıdır çünkü trafiğinizin nereden geldiğini size söyler.

Nasıl: Google Analytics’i kullanarak Trafik Kaynakları metriğini izleyebilirsiniz.

Yol: Google Analytics> Edinme> Tüm Trafik> Kanallar

Neden : Temel olarak, sitenize ziyaretçilerinizin kaçının organik arama, kaçının yönlendirmeler, kaçının doğrudan ziyaretler (URL’nizi tarayıcıya yazarak) veya sosyal medya aracılığıyla geldiğini söyleyecektir.

Ziyaretçilerinizin çoğunluğunun organik arama yoluyla gelmesi durumu, muhtemelen etkili bir SEO stratejisine sahip olduğunuz anlamına gelir; Ancak, sosyal medya pazarlama stratejiniz, sosyal kanallardan gelen ziyaretçi sayısının düşük olması durumunda yeniliklere ihtiyaç duyabilir.

Her kaynaktan iyi dengelenmiş sayıda ziyaretçiye sahip olmak en idealidir. Etkili mesajlaşma ve harekete geçirme ifadesi kullanan iyi dengelenmiş bir içerik stratejisi, tüm kaynaklarınızdan etkileşimi teşvik edecektir. Büyümede keskin bir düşüş veya durgunluk görürseniz dikkat etmek önemlidir. Bu, stratejinizin biraz ince ayarlanması gerektiğinin bir işareti olabilir.


2. Yeni Ve Geri Gelen Ziyaretçiler

Ne: Yeni ve Geri Dönen Ziyaretçiler raporu, sitenize yeni ve geri dönen kullanıcıları tanımlar. Potansiyel olarak kaç kişiyi sitenize çekebileceğinizi anlamakta imkan sağlar.

Nasıl: Rapor, web sitenizdeki bir kullanıcının Müşteri Kimliğini izler. Sitenizi ziyaret ettiklerinde kullanıcının tarayıcısını ve cihazını işaretleyen rastgele bir kimlik numarası atar. Daha sonra geri döndüklerinde, onları tanıyabilir ve bilgilerini izleyebilir. Ancak, tüm yeni ziyaretçiler sitenizde yeni olmayacak. Birisi farklı bir tarayıcıda veya farklı bir cihazdan ziyaret ederse, yeni bir Müşteri Kimliği kodu atanır ve bu raporda ikinci bir ziyaretçi olarak görünür.

Yol: Google Analytics> Kitle> Davranış> Yeni ve Geri Dönen

Neden : Çok fazla sayıda yeni ziyaretçi edinmek, marka imajını arttırdığınız anlamına gelir. Çok fazla yeni ziyaretçi almıyorsanız, SEO veya sosyal medya pazarlamacılığı gibi şeyler üzerinde çalışmanız gerekebilir. Ancak geri dönen ziyaretçiler daha da önemlidir. Bunun nedeni, geri dönen bir ziyaretçinin, web sitenize geri dönecek kadar ilgi duydukları için dönüşüm sağlama olasılığının daha yüksek olmasıdır.

Geri dönen çok fazla ziyaretçiniz yoksa, içerik stratejiniz üzerinde çalışmanız gerekir. Toplam ziyaretçi sayınızın yaklaşık % 25 ile 50‘sinin ziyaretçi geri dönmesini hedeflemelisiniz.


3. Hemen Çıkma Oranı

Ne : Hemen Çıkma Oranı, web sitenizi geldikten hemen sonra web sitenizi terk eden ziyaretçilerin yüzdesidir. Temel olarak, bir web sayfasına gelen ancak hiç ilgisi olmayan ziyaretçiler, herhangi bir bağlantıyı tıklamadıkları ve siteyi hemen sonra tamamen terk ettikleri anlamına gelir. Bir ziyaretçi sitenizde ne kadar az zaman harcarsa ziyaretçiyi dönüştürme şansınız o kadar az olur. Bu, yüksek bir hemen çıkma oranının kötü bir şey olduğu anlamına gelir; yalnızca potansiyel dönüşümlerde eksik kaldığınızı göstermez, aynı zamanda SEO‘nuzunda da sıkıntılar olabileceğini gösterir.

Nasıl : Google Analytics, bir kullanıcıyı sitenize ulaştığı anda izlemeye başlar. Hemen çıkma oranı, web sitenizi hiç bir işlem yapmadan geldikleri açılış sayfasından ayrılan kullanıcıları tanımlar.

Yol :  Google Analytics> Edinme> Genel Bakış

Neden : Hemen Çıkma Oranları, ziyaretçilerin neden ayrıldığını size söylemeyecek, ancak belirli bir sayfaya onları hangi pazarlama çabası getirdiği konusunda yanlış bir şeyler olduğunu söyleyecektir. Örneğin, belki de onları bu sayfaya yönlendiren harici bağlantı, doğru bir açıklama içermiyordu, ve bu, ziyaretçilerin sitenize ulaştığında bulmayı umdukları şeyi, bulamadıkları anlamına gelir.

Benzer şekilde, o sayfadaki içerikle alakalı anahtar kelimeler kullanmıyor olabilirsiniz. İçerik, ziyaretçileriniz tarafından kullanılan anahtar kelimelerle alakalı değilse, hemen ayrılacaklardır.


4. Sitede Ortalama Süre

Ne : Hemen Çıkma Oranı, ziyaretçilerin ilgisini çekemediğiniz yeri gösterirken, Sitede Ortalama Süre metriği, ziyaretçilerinizi sitenizde ne kadar etkili bir süre tuttuğunuz konusunda size iyi bir fikir verir. Zayıf gezinme veya yetersiz içerik gibi ele alınması gereken belirli sorunları belirlemenize yardımcı olabilir. Akılda tutulması gereken bir şey – ziyaretçiler masaüstünde, mobil cihazlarda olduğundan farklı davranırlar.

Nasıl : Yol : Google Analytics> Davranış> Site İçeriği> Tüm Sayfalar

Neden: Mobil kullanım, herkesin içeriğinize erişmesinin artan bir yoludur. Site ziyaretlerinin% 58‘i mobil uygulamalardan geliyor. İçeriğinizin mobil uyumlu olması gerekiyor. 

Yorumda Bulunun