Hemen Çıkma Oranını Düşürme – 15 Etkili Yöntem

Hemen çıkma oranı önemli bir seo kriteri olup hemen çıkma oranını düşürme konusunda sizler için en etkili yöntemleri paylaşıyoruz.

Birçok web sitesi sahibi, yöneticileri uzun süre yüksek bir başarısızlık oranına sahip olduklarında paniklemeye başlar . Bu durumda,  herhangi bir web sitesinin davranışsal faktörlerinin bozulduğu ve sıralaması üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğu açıktır . 

Hemen çıkma oranını düşürme için gergin olmanız gerekmez, ancak ana nedenleri bulup ortadan kaldırmanız gerekir.

Hemen Çıkma Oranı Düşürme - 15 Etkili Yöntem
Hemen Çıkma Oranını Etkili Bir Şekilde Düşürme
1. Sitenin tasarımını revize edin. 

Site ziyaretçilerinin dikkatlerini kaybetmeyecek, okunması kolay yazı tipi stillerini ve gözü yormayan arka plan seçimlerini yapmayı unutmayın.


2. Sitenin yüklenme hızını artırın.

Sitenizin hızı, önerilen 3 saniyelik değerden önemli ölçüde daha yüksek olmamalıdır. Hızı artırmak için, yavaşlamanın nedenini bulmanız ve ortadan kaldırmanız gerekecektir (koddaki hatalar, zayıf barındırma sunucuları, “ağır” tasarım ve resimler, çok sayıda reklam afişi vb.).


3. Daha az reklam kullanın.

Bunun reklamdan elde edilen kâr miktarını etkileme riskine rağmen, kısmi ret nedeniyle sitedeki hemen çıkma oranını düşürürseniz, dönüşümlerin artması ile kayıpları telafi edebilir veya daha yüksek bir gelir düzeyine ulaşabilirsiniz. 


4. Açılır pencereleri (pop-up) kaldırın.

Bu durum bir çok kullanıcı tarafından istenmeyen bir durumdur.


5. Bağlantılarınızı yeni pencerelerde açılmasını sağlayın.

Tüm bağlantıların yeni bir pencerede açılmasını ayarlayarak ziyaretçilerin sitenizden erken ayrılmasını önleyin. 


6. İmla hatalarından uzak yazı yazın.

Birçok ziyaretçi için bu, saygısızlık hissine yol açabilir. 


7. Sitenin kullanılabilirliğini artırın.

Site ziyaretçilerinin siteyi kullanırken kendilerini rahat hissetmeleri gerekir. Aradıkları şeye en sade şekilde ulaşmalarını sağlayın. Özellikle, basit ve sezgisel navigasyonun başlatılması, hemen çıkma oranını düşürme konusunda yardımcı olur.


8. Anahtar kelimeye uygun ve özgün yazın.

Belirlediğiniz anahtar kelimeyi en iyi anlatacak yazılar yazmanız, hedef kitlenin yazınızda daha fazla zaman harcamasını sağlayarak, hemen çıkma oranını düşürür.


9. Dahili web sitesi arama özelliğini uygulayın.

Bu, ziyaretçilerin web sitenizin geri kalanına ilgisini artırarak hemen çıkma oranını düşürebilir.


10. Hata sayfalarını fırsata çevirin.

Sayfa 404 hata sayfaları için ilginç tasarımlar planlayın. Olası bir hata durumunda; mizah, bir arama çubuğu, ana sayfaya bağlantılar vb. öğeler eklemek, sitedeki hemen çıkma oranını düşürmeye yardımcı olur.


11. Teklif ve sayfalarınız arasında doğru dengeyi bulun.

Ziyaretçilerin gördükleri ilk şey; satın alma / sipariş verme / abone olma gibi tekliflerse, genellikle ziyaretçiler siteden ayrılırlar.

Sitedeki hemen çıkma oranını düşürme konusunda orta bir yol bulmanız gerekir: ziyaretçilere çok fazla sıkıcı bilgi yüklemeyin ve hemen hizmetlerinizi kullanmaya çalıştırmayın. Ancak, teklifinizi çok derinde gizleyemezsiniz, çünkü kullanıcı basitçe onu bulamayabilir. 

Bütün bunlar birbirini doğru bir şekilde tamamlamalı ve ziyaretçiye, problemine zamanında çözüm bulduğu için minnettarlık hissettirmelidir.


12. Tüm cihazlarda optimizasyonu kontrol edin.

Web sitenizin yalnızca masaüstü tarayıcılarda değil, her türlü aygıtta da doğru görüntülendiğinden emin olun. İyi bir site duyarlılığı  hemen çıkma oranını önemli ölçüde düşürür. 


13. Sitenizdeki video ve seslerin oynatılmasını kaldırın.

Site açılır açılmaz otomatik oynatılan videolar ve sesler, hem ziyaretçilerin dikkatini dağıtacak hem de onlar için can sıkıcı olacaktır. 


14. Yazılarınızı küçük yazılara ayırın.

Yazınızı paragraflara ve alt bölümlere  ayırın, metni sadeleştirmek için alt yazıları, şematik görüntüleri ve diğer içerik türlerini kullanın. Böylece ziyaretçinin dikkatini daha uzun süre koruyacaksınız. Bu, hemen çıkma oranını düşürme konusunda yardımcı olacaktır.


15. Yan sekmeye popüler makaleleri ekleyin.

Kullanıcıların dolaşım oranını artırmak için satır aralarına kısa mesajlar veya anlamlı bağlantılar yerleştirin. Ayrıca, sitenin kenar çubuklarına ve alt bilgilerine benzer makalelerin listelerini yerleştirebilirsiniz. Bazen bu, sitedeki hemen çıkma oranını % 5-10 oranında düşürebilir. 

Son Olarak;

Bu makalede, çoğu durumda hemen çıkma oranını düşürme konusuna yardımcı olan en yaygın yöntemler listelenmektedir. 

Aslında, sitenizi analiz ederek, kendiniz uygulayacağınız yöntemler ile sorunlarınıza çözümler, üreterek başarıya ulaşabilirsiniz.

Yorumda Bulunun