İnternet Pazarlama Nedir? Teknikleri Nelerdir?

İnternet pazarlama, veya dijital pazarlama vb. kelimeleri muhtemelen günlük hayatta bir çok yerde duydunuz. Peki internet pazarlama nedir? İnternet pazarlamacılığı kuralları nelerdir?

İnternet kullanıcıları, online alışverişlerde 12 yıl öncesine göre iki kat daha fazla zaman harcıyorlar.

İnternet pazarlaması, öncelikle müşteri ile doğru yerde ve doğru zamanda iletişim kurar. Bugün, bu durum, potansiyel müşterilere paralarını harcamak istedikleri yerde görünmeniz gerektiği anlamına gelir.


Peki İnternet Pazarlama Nedir?

İnternet pazarlama, dijital kanalları kullanan tüm pazarlama etkinlikleri için genel bir terimdir: Google arama motoru ve diğer popüler arama motorları, sosyal ağlar, e-posta ve hedef kitleyle iletişim kurmak için web siteleri vb. aklınıza gelebilecek her türlü dijital platform örnek olarak gösterilebilir.

Çok sayıda strateji, taktik, varlık ve araç bu kavramın altına girmektedir. En iyi pazarlamacıların, her bir varlık veya taktiğin şirketin genel hedefine ulaşmasına nasıl yardımcı olacağı konusunda net fikirleri vardır.


İnternet Pazarlama Teknikleri Nelerdir?
İnternet Pazarlama Nedir? Teknikleri Nelerdir?
  • Siteniz
  • Blog gönderileri
  • Kitaplar ve yayınlar
  • İnfografikler
  • Etkileşimli araçlar
  • Sosyal medya kanalları (Facebook, LinkedIn, twitter, Instagram vb.)
  • Çevrimiçi Broşürler ve Lookbooks
  • Varlık markası (logolar, yazı tipleri, vb.)

İnternet Pazarlama Kanalları
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Arama sonuçları sayfalarındaki sıranızı artırmak ve sitenizin aldığı organik trafik miktarını artırmak için sitenizi optimize etme işlemi.

İçerik Pazarlaması Nedir?

Marka bilincini geliştirmek, trafiği artırmak, potansiyel müşteriler veya müşteriler oluşturmak için içeriğin oluşturulması ve tanıtılması .

Blog Pazarlaması Nedir?

Blog pazarlaması, bir müşterinin satış hunisi yolunu etkilemek için etkili bir araçtır.

Sosyal Medya İnternet Pazarlaması Nedir?

Farkındalığı artırmak, trafik çekmek ve potansiyel müşteriler oluşturmak için markanızı ve içeriğinizi sosyal ağlarda tanıtım işidir.

İçeriksel Reklamcılık Nedir?

Sitenizde trafik çekmenin bir yolu, reklamınızdaki kullanıcılara yapılan her tıklama için yapılan ödeme yöntemidir. Dünyadaki en yaygın içeriksel reklamcılık sistemi Google Adwords’dür.

Satış Ortaklığı Nedir?

Sitenizde bir başkasının ürün veya hizmetinin tanıtımı için komisyon aldığınız veya bu nedenle, ürünün diğer kişilerin sitelerinde tanıtımı için bir yüzde ödeyeceğiniz reklam türü. Bağlı kuruluş pazarlamasında, içerikli reklamda olduğu gibi bir reklam için yapılan bir tıklama için, yani mükemmel bir satın alma işlemi için ödeme yapılmaz.

Yerel Reklam Nedir?

Yerel reklamcılık , öncelikle içerik pazarlamasını ifade eder ve diğer ücretli olmayan içeriğe paralel olarak platformlara yerleştirilir. Bir şirketin, belirli bir sitenin izleyicileri için gerçekten yararlı içerik hazırlaması ile onu sitenin yayınlanma ağına yerleştirmesi veya medya yayınlarına sponsorluk yapması, yerel reklamcılığın iyi örneklerindendir. Birçoğu, Facebook ve Instagram’da (sosyal ağlarda) ücretli reklamların da yerel reklamcılık olarak adlandırılacağına inanıyor.

Pazarlama Otomasyonu Nedir?

Bir şirketin pazarlama süreçlerini otomatikleştirmek ve basitleştirmek için çeşitli programları kullanmasıdır. Sosyal ağlarda beklemede olan yayınların gelişmiş sistemleri, bir çevrimiçi mağazanın bir CRM sistemi ile entegrasyonu ve e-posta pazarlaması örnek gösterilebilir

Email Pazarlama Nedir?

Şirketler, kitleleriyle iletişim kurmak için e-posta pazarlamasını kullanıyor. E-posta genellikle içeriği, indirimleri ve promosyonları tanıtmak ve aynı zamanda halkı şirketin web sitesine yönlendirmek için kullanılır.

İnternet Pazarlama Nedir? Teknikleri Nelerdir?

İnternet Pazarlama Tüm Faaliyet Alanlarında Çalışıyor mu?

Evet. Tüm iş ve sanayi alanları için çalışmaktadır. Şirketiniz her ne sektörde olursa olsun, İnternet pazarlaması bir tüketicinin mükemmel portresini çizmeye, müşteri ihtiyaçlarını tanımlamaya, çevrimiçi içerik oluşturmaya yardımcı olacaktır. Doğal olarak, her işletmenin kendine özgü bir stratejisi olmalıdır.


İnternet Pazarlamasının Temel Faydaları Nelerdir?

Çevrimdışı pazarlamanın aksine, İnternet pazarlamasında uzmanlar çalışma sonuçlarını gerçek zamanlı olarak görebilirler. Bir gazeteye ilan verdiyseniz, o reklamı görünce kaç kişinin aradığını tahmin etmenin ne kadar zor olduğunu biliyorsunuzdur. Tabii ki, öğrenmenin yolları vardır, ancak dijital araçların geliştirilmesi sayesinde bu tarz sorunların önüne geçildi.

İnternet pazarlamasında pazarlama faaliyetlerinizin neredeyse her yönünün karlılığını ölçebilirsiniz. İşte bazı örnekler:

Web Sitesi Trafiği

Web analizi sistemlerini kullanarak web sitesi ziyaretçileri sayısını, hangi sayfaları ziyaret ettiklerini ve hangi işlemleri yaptıklarını öğrenebilirsiniz.

Bu bilgiler, şirketlerin pazarlama kanallarını seçerken doğru öncelikleri belirlemelerine yardımcı olur: örneğin, trafiğin yalnızca% 10’u organik aramadan geliyorsa, bu yüzdeyi artırmak için muhtemelen SEO’ya biraz zaman ayırmanız gerekir.

Çevrimdışı pazarlamada, insanların markanızla nasıl etkileşimde bulunduğunu söylemek çok zor. İnternet pazarlamasında, satış hunisinin son aşamasına ulaşmadan önce bile insanların davranışlarındaki eğilimleri ve kalıpları tanımlayabilirsiniz; bu, huninin başlangıcında daha fazla insanı nasıl çekeceğiniz konusunda daha bilinçli kararlar verebileceğiniz anlamına gelir.

İçerik Oluşturma

Bir ürün broşürü hazırladığınızı ve posta kutuları aracılığıyla dağıttığınızı hayal edin. Bir broşür aynı zamanda çevrimdışı da olsa bir içerik şeklidir. Sorun şu ki, bu broşürün kaç kişiye ulaştığını veya kaç kişinin doğrudan çöp kutusuna gönderdiğini bilemezsiniz.

Şimdi bu broşür yerine, bir web siteniz olduğunu hayal edin. Sayfayı kaç kişinin görüntülediğini doğru bir şekilde ölçebilir ve bilgileri indiren veya formu dolduran kişilerin, iletişim bilgilerini alabilirsiniz. Yalnızca içeriğinizle etkileşime giren kullanıcı sayısını ölçmekle kalmaz, aynı zamanda potansiyel müşteriler de yaratırsınız.


Ne Kadar Hızlı Sonuç Alabilirsiniz?

Çevrimiçi pazarlamada, sonuçlar çevrimdışı pazarlamaya göre çok daha hızlı görülebilir. Ancak, nihai analiz, tamamen pazarlama stratejinizin ölçeğine ve etkinliğine bağlıdır.

İzleyicilerinizin ihtiyaçlarını bulmak için ciddi araştırmalar yapmaya hazırsanız, kullanıcıları çekmek ve dönüştürmek için yüksek kaliteli çevrimiçi içerik oluşturmayı amaçlıyorsanız, sonuçlar ilk altı ay boyunca fark edilir.

Ücretli kanallar, stratejinin bir parçasıysa, sonuçlar daha hızlı gelir; ancak uzun vadeli, sürdürülebilir başarı için, SEO, içerik ve sosyal medya kullanarak organik ve ücretli kanallar oluşturmaya odaklanmanızı öneririz.


İnternet Pazarlamaya Başlamak İçin Gereken Bütçe Nedir?

Hangi araçları kullanacağınıza bağlıdır. Zaten bir siteniz olduğunu varsayalım. SEO, sosyal medya vb. yöntemlere odaklanıyorsanız o zaman bütçe oldukça öngörülebilir ve esnek olacak ve başlangıçta hemen hemen her miktarla başlayabilirsiniz.

Ana vurgunun hedef kitleniz için kaliteli içerik oluşturmaya odaklandığı blog pazarlaması ile çalışmaya karar verirseniz, asıl yatırım çalışanların zamanı olacaktır. Ek olarak, oluşturmaya karar verdiğiniz içerik türlerine bağlı olarak, şunlara ihtiyaç duyabilirsiniz: metin yazarları, tasarımcılar, fotoğrafçılar, dizgiler, senaryo yazarları, kameramanları, editörler, vb.

İçeriksel reklamcılık ve e-posta pazarlaması gibi araçlarla elbette belirli maliyetlere ihtiyacınız var. Örneğin, Google Adwords’teki içeriksel reklamlar için, reklamlarınızın Google arama sonuçlarının en üstünde görünmesi için sektörünüzdeki diğer şirketlerden gelen rakip tekliflere karşı teklif vereceksiniz. Sitenin rekabet gücüne bağlı olarak, bunlar makul derecede ucuz veya oldukça pahalı reklamlar olabilir.


Son olarak:

İnternet pazarlama nedir soruna temel olarak cevaplar aradık. Bu sorunun tezlere konu olduğunu düşündüğümüzde bu makaleyi bitirmekle büyük bir adım attığınızı ve sorularınızın peşini bırakmadığınız dünyada başarıların devamının geldiğini unutmayalım.

Yorumda Bulunun