iPhone Pil Sağlığı – Sorunlar ve Çözümleri

iPhone pil sağlığı konusunda kontrol edilmesi gereken birçok neden olabilir. Hadi kontrol edelim.

1. Arka planda çalışan uygulamalar

İPhone’a ek olarak, akıllı telefonların arka planda çalışan başka uygulamaları da vardır. Bu, akıllı telefon çalışmadığında bile olur.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, çok fazla pil gücü tüketen uygulamaların varlığıdır. Örneğin, iPhone’unuzu arka planda kilitli tutan en yeni Dragon Quest Walk, ayarlarınızı değiştirmedikçe veya uygulamayı tamamen bırakmadığınız sürece adımlarınızı takip eder, böylece piliniz inanılmaz derecede hızlı tükenir.

# Çözüm

Uygulamayı kullanıyorsanız, lütfen sık sık kapatın. Aşağıdan yukarıya doğru kaydırarak görüntülenen çoklu görev ekranından, uygulamayı tamamen kapatmak için çalışan uygulamayı yukarı kaydırın.

İPhone’unuzda çok fazla pil gücü tüketen uygulamaları da kontrol edebilirsiniz.

Her uygulamanın ne kadar pil kullandığını görmek için “Ayarlar” ekranında “Pil” e hafifçe vurun.

Arka planda çalışacak şekilde ayarlanabilecek bazı uygulamalar var, bu yüzden lütfen kontrol edin.

2. Anlık bildirimler

Anlık bildirim, uygulamanın yeni mesajlar ve e-postalar, son dakika haberleri ve hava durumu tahminleri vb. bildirimleri otomatik olarak görüntülemesini sağlayan bir işlevdir. Bildirim almak veya ekranda bildirim görüntülemek pili tüketir.

# Çözüm

Push bildirimlerini ihtiyacınız olanlarla sınırlandırın. Örneğin, LINE uygulamasında, yalnızca belirli kişilerden gelen bildirimleri açmak ve diğer durumlar için bildirimleri kapatmak mümkündür.

İPhone ayarlarında uygulamalardan gelen bildirimleri kapatabilirsiniz.

“Ayarlar” ekranından “Bildirim” i seçin, bildirim ayarlarını uygulamalar listesinden değiştirmek istediğiniz uygulamayı seçin ve “Bildirime izin ver” i kapatın.

3. Konum bilgisi hizmeti (GPS) AÇIK

GPS açıldığında, arka planda bile konum bilgilerinizi alıp ileteceği için pil bilgileri boşaltılır. Bu, daha önce tanıtılan oyun uygulamaları ve harita uygulamaları için geçerlidir.

# Çözüm

GPS’e ihtiyacınız yoksa kapatın. “Ayarlar” ekranından “Gizlilik”> “Konum hizmetleri” ne dokunarak AÇIK / KAPALI olarak ayarlayın.

4. Wi-Fi / Bluetooth ayarı her zaman AÇIK

İnterneti kullanmak için Wi-Fi’ye veya müzik dinlemek için bir Bluetooth cihazına bağlayarak pili tüketebilirsiniz. Ayrıca, Wi-Fi veya Bluetooth kullanmadan açsanız bile, tüketim daha hızlı olacaktır.

# Çözüm

Wi-Fi ve Bluetooth bağlantıları kontrol merkezinde kolayca açılıp kapatılabilir. Kullanmadığınızda kapatın.

5. İOS sürümünün veya güncellemesinin etkisi

Görünüşe göre iOS sürümünde çok fazla iphone pil sağlığı nı etkileyen bir sürüm var. Bu nedenle, pilin çok tükendiğini düşünüyorsanız, işletim sisteminizin sürümü hakkında bilgi toplamak isteyebilirsiniz.

Ayrıca, işlem iOS’u güncelledikten hemen sonra bir süre çalıştığından, pili boşaltmak kolaydır.

# Çözüm

Pil, işletim sistemi sürümü nedeniyle bitmişse, en son işletim sistemine güncellemeyi deneyin. İOS’u yeni güncellediyseniz, bir göz atın.

6. Pilin bozulması

Pilin bozulması nedeniyle, şarj kapasitesi ilk satın aldığınızdan daha az olabilir.

Apple’ın pil kalite standardı “500 tam şarj döngüsünden sonra orijinal kapasitesinin% 80’ini korumak için tasarlanmıştır”. Başka bir deyişle, günde bir kez şarj etseniz bile, bir buçuk yıl boyunca kullanırsanız, maksimum pil kapasitesi% 80 olacaktır.

# Çözüm

Pil durumunun nasıl kontrol edileceği ve pilin nasıl değiştirileceği ile ilgili bir Apple Store perakende mağazası veya yakınınızdaki yetkili bir servise başvurun

7. Uygulamalarda sık arka plan güncellemeleri

İPhone’daki uygulamalar iOS gibi güncellenecektir. Bu konuda endişelenmemiz gerekmiyor çünkü uygulama arka planda otomatik olarak güncelleniyor.

Ancak, bu güncelleştirmeler gün içinde çalışırsa, pil deşarj olur.

# Çözüm

“Ayarlar”> “Genel”> “Uygulama arka planı güncellemesi” nden geçici olarak kapatıp açabilirsiniz.

8. Düşük güç modundan yararlanmamak

Düşük güç modu, güç tüketimini azaltan ve pil ömrünü uzatan bir işlevdir.

Düşük güç modunu açarak, telefonunuzu normalden daha uzun süre kullanabilirsiniz, çünkü bazı işlevleri sınırlayarak pil tüketimini sınırlar.

# Çözüm

Düşük güç modunu “Ayarlar” ın “Pil” ekranından açabilirsiniz.

Bununla birlikte, pil uzun bir süre dayanmasına rağmen, bazı işlevler sınırlı olabilir ve dürüst olmak gerekirse kullanılabilirlik zayıf olabilir. Tavsiye etmemekle, duruma bağlı olarak kullanmanızı öneriyoruz

9. İPhone’unuzu sıcak veya soğuk bir yerde kullanıyorsunuz

İPhone’u 0 ° ile 35 ° C arasındaki sıcaklıklarda kullanmanız önerilir. Aşırı soğuk veya sıcak yerlerde pil daha hızlı bitebilir veya cihaz kapanabilir.

# Çözüm

İPhone’unuzu nerede kullandığınıza dikkat edin.

Son Olarak

* Bu makalede sunulan işlem yöntemi iPhone 11 içindir. Ekranlar ve çalışma yöntemleri modele ve işletim sistemi sürümüne göre değişebilir.

İlk olarak, pilin bitmesine neyin neden olduğunu bulun ve ardından çözümlerimizi test edin. Bu işe yaramazsa, lütfen Apple’ın destek merkeziyle iletişim kurun.

Yorumda Bulunun