İş Ağı Oluşturma İçin 12 Harika İpucuna Bakalım

İş ağı ve iletişim, bir çalışanın gelişimini ve refahını etkileyen faktörler sıralamasında ilk sıralardadır. 

Dünyanın en zengin insanları ağ arıyor ve ağ oluşturuyor. Harika bir fikriniz veya ürününüz olabilir. Ancak sadece bunu insanlara iletebileceğiniz bir ağınız olduğunda başarılı olacaksınız.” (R. Kiyosaki)

İş Ağı Oluşturma

“İş ağı oluşturma” tanımı, hızla sosyologların, iş eğitmenlerinin, gazetecilerin ve iş adamlarının konuşmalarına girdi. Köklü bir iş ağı, bir işletmeyi tanıtmak ve geliştirmek için güçlü bir araçtır.

Şehrinizde yaşayan iş, meslek ve sanat alanındaki başarılı insanları analiz ederseniz; muazzam bağlantıları olduğunu ve çok sayıda insanın onları tanıdığını ve saygı duyduğunu göreceksiniz. Bu insanların şaşırtıcı bir özelliği vardır: her olayda (toplantıda, öğle yemeğinde, yürüyüşte) iletişim kurabilmeleri.

Ağ kurma becerilerini geliştirmek, herhangi bir işte başarılı olma şansınızı daha da artırır.

İş Ağı Oluşturmanın Zorlukları

Hedeflerinize ulaşmak için ağınızı kullanabilir, aynı zamanda destek alabilir ve başkalarına yardım edebilirsiniz. Tabi ki yeteneklerinizi kötüye kullanabilir, sürekli yardım isteyebilir ve karşılığında hiçbir şey vermeyebilirler de.

Faydalı temaslar kurmak kolay değildir, iş ağınızdaki iletişimin kaybolmaması için sürekli olarak korunması gerekir. 

Bununla birlikte, zorluklara rağmen, iş ağının prensipleri neredeyse her zaman geçerlidir ve iş ağları, herhangi bir faaliyet alanında vazgeçilmez bir yardımcıdır.

İş Ağı Nasıl Kurulur?

İlk bakışta, iş ağı oluşturmanın basit ve kolay olduğunu düşünebilirsiniz. Etkinliğe geldim, tanıştım, kartvizit değişimi yaptım. Her şey tamam! Ancak, her şey göründüğü gibi olmayabilir.

Çoğu durumda aynı “tanıdık ve temas arayanlar” da oraya gelir ve bunu açıkça gösterir. Ön planda iş konuşmanız diyalog kurmanın yanlış bir örneğidir.

Unutmayın! İş dünyasında, kişisel temas noktaları önemlidir; muhatabın müdahaleci saldırısı değil. Kişisel bir toplantıda, toplantıya dikkatle hazırlanarak ve diyaloğun tüm inceliklerine (görünüşten davranışlara kadar) çalışarak, uzun vadeli bir iş ağı oluşturabilirsiniz.

İş ağı oluşturma için en başarılı etkinlikler sergiler, çalıştaylar, konferanslar, eğitimler, spor kulüpleri, medyada eski bağlantıların ve yayınların kullanımıdır. Ortak ilgi alanları ve hobiler insanları bir araya getirir ve gayri resmi bir ortamda, doğru düzeyde daha etkili ve hızlı bir şekilde iletişim kurmanızı sağlar.

Şimdi İş Ağı Oluşturma Kurallarına Bakabiliriz

1. Olumlu bir şekilde yaklaşın, her şeyden önce kendinize şu soruyu sorun: bir başkası için tam olarak nasıl yararlı olabilirim? Diyaloğa açık bir soru ile başlamayın. Bir konuşma başlatmaya çalışın, küçük bir hizmet sunun, yardım edin, asansörde kapıyı tutun vs. Böylece, hedefiniz ile başlangıçta pozitif bir hava yakalamış olur ve göze batmayan bir konuşma başlatabilirsiniz.


2. Kendi performansınızı sergileyin: aynanın önünde prova yapın, sözsüz iletişimi (jestler, yüz ifadeleri) unutmayın.


3. Her zaman çalışan ana kural, ilk temasın doğru kurulmasıdır. 


4. İyimser olun, heyecanla işiniz hakkında konuşun. Müşteri fikri ateşlediğinizi görmelidir ve enerjiniz hemen geri bildirim bulacaktır. İş ilişkilerinde; % 55’lik başarı, jestlere ve “beden dili” ne; % 38 sesin tarzına ve tonuna; % 7’si diğer olgulara bağlıdır.


5. Can sıkıcı olmamayı öğrenin – konuşmayı zamanında durdurun ve muhatabın ilgilenmediği zamanı hissedin.


6. Her zaman yanınızda kartvizitiniz taşıyın.


7. Sadece onlardan bir şey almak istediğinizde değil, her zaman insanlara karşı nazik ve kibar olun.


8. Bugün size faydası olmayacağını düşündüğünüz tanıdıklarınızın, gelecekte birer cankurtaran olabileceğini unutmayın.


9. Sürekli iletişim halinde olun. Önemli bir başarı faktörü de iletişimi düzenli hale getirmektir.


10. Muhataplarınızı her zaman birbirleriyle tanıştırın: sadece isim vermek değil, aynı zamanda faaliyet türlerini, hobilerini kısaca tanımlamak gerekir.


11. İletişim konusunda samimi olun, evet hayır gibi kısa cevap içeren sorular sormayın. Konuşmanıza, “Nerede?”, “Neden?”, “Nasıl?” zamirlerinin bulunduğu sorularla başlamak, daha doğrudur. Onların yardımı ile muhatap ile konuşmayı sürdürür ve muhatabı daha yakından tanıma şansı elde edersiniz.


12. Tüm iş bağlantılarınızla ilgili VIP, önemli, kişisel, yakın gibi kategorilere ayırarak özel bir not defteri tutun. Onlarla düzenli olarak iletişim halinde olun.


13. Yeni tanıştığınız insanları unutmayın. Etkinlikten sonra kartvizit yığınını gözden geçirmelisiniz. Her zaman toplantıdan sonraki ilk yedi gün içinde yeni iş bağlantılarını aramalısınız.


İş ağının temellerini bilmek, iş hayatında ve kişisel yaşamlarında başarılı olmak isteyen insanlar için yararlı olacaktır. Yorulmadan sağlam bir iş ağı oluşturmanın temel kurallarına uyun. Gerçekten de, pozitif ağ oluşturma, etkili ve uzun vadeli ilişkilerin, işinizin temelinin ve desteğinin, başarının ve kendini gerçekleştirmenin anahtarıdır!

Kitap Önerisi

İş ağı sunmanın temellerinin derinlemesine incelenmesi ve kendini sunma için etkili araç ve teknikler elde etmek için, bu yönde kitaplara da başvurabilirsiniz:

  • Devora Zack – “Networking’ ten Nefret Edenler İçin Networking”
  • Kate Ferrazzi – “Asla Yalnız Yeme”
  • Darcy Rezak – “Çalışma ve Yaşamda İleri Atılım Yapmak İçin Olumlu Ağ Oluşturma Gücünü Kullanın”

Yorumda Bulunun