İş Hayatında Başarılı Olmak İçin 9 Esas

Üretkenliğin ekip başarısı ve kişisel başarı için büyük bir adım olduğunu biliyoruz. Aktif olarak işe “yatırım yaparak”, işinizin verimliliğini önemli ölçüde artırabilir ve kariyerinizde eşi görülmemiş başarılar elde edebilirsiniz. Ancak her seferinde umutsuzluk ile günün geçtiğini ve planlanan işten çok azının tamamlandığına şahit oluyoruz. İş hayatında başarılı olmak için olmazsa olmaz esasları hep beraber inceleyelim.

“Verimlilik bir kaza değildir. Her zaman mükemmellik arayışı, akıllı planlama ve odaklanmış çabaların sonucudur. ”Paul J. Meyer

Benjamin Franklin’ i lisede ders kitaplarından bilmeyen yoktur. Franklin sosyal hayatında ve iş hayatında başarılı olmak için zamanının her dakikasını dikkatli harcadı ve birçok olağanüstü şey yapmaya vakit buldu: Amerika’nın Posta Hizmetini kurdu, büyük elçinin fahri misyonunu Fransa’ya taşıdı, kurduğu matbaanın sorunları ile ilgilendi ve çok daha fazlasını yaptı.

Ancak bu kadar yoğun bir programda bile, Franklin her zaman çok boş zamanı oldu ve iyi bir zaman geçirdi. Hatta yağmurlu havalarda uçurtma uçurmaya bile vakit bulabildi. Franklin’in bir ağacı kesme görevi olsaydı, eminim çalışma süresinin 2 / 3’ünü bir baltayı keskinleştirmeye adardı.

İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir?

Bu tür basit kurallara uyursanız üretkenliği artırmak mümkün olacaktır:

“Yapmanız gerekeni yapmaya kararlı olun. Karar verilenleri kesinlikle uygulayın. ” B. Franklin

1. Zamanı etkin kullan.

Evet, planlama biraz zaman alır. Ancak, görev dağılımınızı doğru yapmadığınız zaman üretkenliği artırmak çok zor olacaktır. Zamanınızı doğru şekilde planlayın ve unutmayın: başarılı insanlar her dakikaya değer verirler.

“Hiçbir şey, hiç yapılmaması gereken bir şeyi etkili bir şekilde yapmaktan daha az verimli olamaz.”P. Drucker


2. Görevleri önem sırasına göre planla.

Günün önemli görevlerini yapılacaklar listenizde ilk sıraya alın, diğerlerini listenin sonuna. Başka bir deyişle, en zahmetli, en tatsız işi “daha ​​sonra” için ertelemeden, çalışma gününün başında başlatmak daha iyidir. İşin tamamlanması size günün geri kalanında canlılık ve enerji yükü getirecektir!

“Bir şeyi düşünmek için çok fazla zaman harcıyorsanız, asla yapmayacaksınız.”Bruce Lee


3. Aynı anda tek işe odaklan.

Yapacak çok işiniz varsa ve asistanınız yoksa aynı anda bir tek işe odaklanın. Beynimiz bir bilgisayarın çalışmasıyla karşılaştırılabilir: Aynı anda çok sayıda program çalıştırırsanız, çalışma çok daha yavaş olacaktır. Planladığınız görevleri sırayla tamamlayın.

“Her zaman daha fazlasını yapmak zorunda değiliz. Çoğu zaman, daha az odaklanmamız gerekir. ”N. Morris


4. Bir işi bloklar halinde tamamla.

Gün içinde % 100 iş planladıysanız ve planladığınız işleri tamamlamayı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İstatistiklere göre bu işlerin sadece % 40 ını tamamlayacaksınız. Size tanımlanan ve kısa süre içerisinde çözülemeyecek işler strese yol açar. Bu nedenle, görevlerinizi takvime ekleyin ve oluşturulan plana göre her gün küçük bloklar halinde işi tamamlayın.

“Stresin çoğu, çok fazla şey yapılması gerektiğinden değil, başladığımız işin eksikliğinden kaynaklanıyor.”D. Allen


5. Dikkat dağıtıcı unsurlardan kurtul.

Widget’lar, internet, e-mail görüntüleme, çağrılara cevap verme gibi zaman hırsızları sizi işinizden uzaklaştırır ve verimliliği azaltır. Odaklandığınız işte sadece önemli çağrıları cevaplamak önemli maillere geri dönüş yapmakgibi sınırlar belirleyin.

“Tüm düşüncelerinizi işe odaklayın. “Güneş ışınları bir noktaya odaklanana kadar yanmaz.”A. G. Bell


6. Kural 20/80’i (Pareto yasası) uygula.

Bu varsayım, işin % 80’inin geri kalan % 20’sine bağlı olduğunu söylüyor. Üretken bir kişi hangi öğelerin en iyi sonuçlara yol açtığını bilir ve bunlara odaklanır, gerisini görmezden gelir.

“Artan verimlilik, daha az insan teri anlamına gelir”G. Ford


7. Masanızı ve bilgisayar masaüstünüzü düzenli tut.

Masanızda veya bilgisayarda masaüstünüzde hüküm süren kaos, yetersizliğe ve verimsizliğe yol açar. Bu durumda çöp kutusu – zamanı yönetmenize yardımcı olacak etkili bir araç olur. Gereksiz kağıdı atın, eski dosyaları bilgisayarınızdaki çöp kutusuna gönderin arşivlenecek belgeleri bir an evvel kutularına kaldırın.

“Düzen,cennetin ilk yasasıdır.”A.Pope


8. Hayır demeyi bil.

Yüksek verimlilik elde etmek istiyorsanız, öncelikli olmayan bir sorunu çözme teklifine yanıt olarak kibarca “hayır” deyin.

“Artık daha fazlasını yapmak için bir hedef belirlemiyorum, yapılması gerekenlerin miktarını azaltmak için bir hedef belirledim”F. Jay


9. Delege et.

İş yerinde sorumlu olduğunuz bir çok farklı iş var ise mutlaka bu işleri delege edin.

“Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için.” A. Dumas

Yorumda Bulunun