Neden İşinizden Ayrılmak İstiyorsunuz ?

Neden işinizden ayrılmak istiyorsunuz ? Cuma günü yaklaştıkça iyi bir ruh hali sergilerken, Pazar günü Pazartesi olacağı düşüncesi ile kötüye gitmeye mi başladı? Yönetimden memnun değil misiniz? 

Kötü haber: Çalışmaktan nefret edenler arasındasınız. 

İşte size güzel haber: İşini yeniden sevme şansın var.

Mesele İşte Değil İnsanda !

Herhangi bir aktiviteye ilk başladığınızda her zaman çok cazip ve ilgi çekici gelir. Ama yaptığınız aktivite zaman geçtikçe sıradanlaşır ve çekilmez bir hal alır.

Yabancı bir dil öğrenirken bile: ilk saatler ilginç ve heyecanlıdır, ancak zaman ilerledikçe ilgi azalmaya başlar. Zaman ilerledikçe; öğrenme artık çok hızlı olmamasına rağmen, harcanan emek miktarı artmaya başlar. Bu nedenle, çoğu insan yeni bir işe başlar ve yolculuğun sonuna gelemeden işinden ayrılmak ister.

Yanlız değilsiniz, hepimiz yıllar ilerledikçe işimizi sevmekten uzaklaşıyoruz. Ancak işten bu kadar kolay bir şekilde vazgeçemezsiniz – peki ya maaş?

Yönetimden Beklentiler ?

Bir çalışanın, iş yerinde ne hissettiği; üretkenliğini ve sürece dahil olmasını etkiler. İşte tam bu nedenle, her birimiz önceliklerimizi belirlemeliyiz.

Yürütülen ilginç bir çalışmada: yaklaşık 32 bin (!) çalışanla görüşme yapıldıktan sonra; uzun süre çalışanlarda, verimliliğin düşük seviyede olduğu tespit edilmiştir. 

İşe yeni giren çalışanlardan yüksek düzeyde performans beklenebilir:

  • İyi işler başarma;
  • Bağımsız olarak görevleri yerine getirme ve önceliklendirme yeteneği;
  • Görevinin yüce hedeflerinin farkındalığı vb.

İyi Bir Çalışanda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?” yazımızda yöneticilerin aradığı çalışan profiline değindik.

Fakat iş verimliliğinin artırılması ve sürekliliği isteniyorsa, çalışanın kendisini daha iyi hissedeceği değişikliklerin yapılması gerekir.

  • Beceri gerektiren iş kalitesinin artırılması;
  • Takımda artan otorite;
  • Maaş zammı;
  • Aile refahı;
  • Yan haklar;
  • Kişisel gelişim.

Tüm hususlar yerine getirilirse, çalışanda memnuniyetsizlik, prensipte olamaz. Fakat, eğer işler bu şekilde ilerlemezse, yıllar geçtikçe, çalışan durma noktasına gelir ve işinden nefret etmeye başlar. 

Ve bu birkaç kez tekrarlanabilir, çünkü iş tanımını değiştirsen bile durumun tekrar yaşanmayacağının garantisi yoktur.

Tam da Bu Durumda Yeniden Başlatma Talimatları ?

İnsanların hiç sevmedikleri faaliyetlerde bulundukları iş yerleri yeni değildir. Çok fazla insan işine kayıtsız kalır ya da açıkça yaptıklarından nefret eder. Bu da sağlık dahil tüm yaşantısına yansır. 

Negatif enerji vücutta birikir, depresyona, korkuya, hastalığa neden olur.

1. Neden işinizden ayrılmak istiyorsunuz ve bu konuda ne yapmalısınız? Her şeyden önce, kendini tanıman ve çalışma tutumunu değiştirmen gerekir.

2. Çalışmanız için minnettar olun. Günlük işin, geçim kaynakları ve yeni fırsatlar getiriyor. Son satın aldığın telefonu ya da son tatilindeki eğlencelerini unutma. Olumsuzluk prizmasını,pozitif olarak değiştir.

3. Gerçekten bir düşünün. İdeal iş yok. Şirketinde iyi bir sosyal pakete sahipsen (maaş, rahat bir iş yeri), başka bir şirketin sana bu avantajları sağlayamama riski olduğunu unutma. Kendine sor: İşten gerçekten ne istiyorsun ve sana bunu veriyor mu?

4. Bugün neler yapabileceğinizi düşünün. Durumu kurtarmak mümkün mü? Yoğun program, iş yükü? Önemli bir projeye hazırlık yakında sona erecek, mükemmel sonuçlar alacaksın. Programa uygun değilsen ya da doğrudan faaliyetlerinle ilgili sorunların varsa, bu konuda yöneticin ile konuşmalısın. Örneğin, satış bölümünde çalışıyorsun ve bu çalışmanın sende olumsuz duygular yarattığını düşünüyorsun. Belki de patron senin problemlerini bilmiyor. İyi bir çalışansan, yönetim isteğini görmezden gelmez ve sana satış dışı bir projeye katılmana imkan sağlar.

5. İş ile arzularınızı birbirinden ayırın. Mali veya başka nedenlerle çalışman gerekiyorsa, bunu bir fon kaynağı olarak kabul et ve boş zamanlarında, sana gerçekten zevk veren şeylere yönel – en sevdiğin hobi, kendini geliştirme vs. Kurslara gidebilir, becerilerini artırabilir veya gönüllü olabilirsin. Bunun senin için gerçekten önemli olduğunun farkına vardığında, iş sana ağır bir yük gibi gelmeyecek.

6. Biraz dinlenin. İşinde kısa molalar ver – böylece daha iyi görevlere odaklanıp bunları çözebilirsin. Dinlenme, çalışma döngüsüne yaratıcı bir ruh hali getirecek ve karmaşık görevleri gerçekleştirmek için kolayca çözümler bulabileceksin.

Önem ve Özet İle:

Belki de zaten kendi kendini eğitmeyi, kurslara gitmeyi ve yeni bir pozisyonda çalışmayı hayal ettin? Ancak yıl boyunca sadece belgeleri kopyaladın, yapılan işi raporladın.

Son çare; geleceğini ve olası bir iş değişikliğini ciddi bir şekilde düşünmenin zamanı geldi. İyileştirme için seçenek yoksa, seçiminizi önceden düşünerek yeni bir iş bulun. Yeni bir iş size avantaj sağlamalıdır: büyüme, gelişme, daha önce olmayanlar.

Yorumda Bulunun