Netflix Explained Kısa Belgesel Serisi – Sarsıcı Konular

Netflix Explained Kısa Belgesel Serisi, Vox’ın Netflix’teki belgeselleridir. Her bölüm, hayatlarımızı veya dünyamızı yönlendiren bir konuyu ele alıyor.

Netflix, 190’dan fazla ülkede 167 milyondan fazla ücretli üyeliğe sahip, çok çeşitli tür ve dillerde TV dizileri, belgeseller ve uzun metrajlı filmlerle dünyanın önde gelen eğlence hizmet sitesidir.

Vox Media Studios ve Vox ile ortaklaşa çalışarak, bu aydınlatıcı belgesel serisi, izleyicileri kültürel açıdan alakalı çok çeşitli konu, soru ve fikirlerin derinliklerine götürecek. Her bölüm, zeitgeist‘ten çekilen güncel olayları ve sosyal eğilimleri araştıracak, siyaset, bilim, tarih ve pop kültürü üzerindeki konulara dokunacak – kendi alanlarındaki en yetkili uzmanlardan bazılarıyla röportajlar sunacak.

ABD Derecelendirme: TV-MA. Bu belgeseller yalnızca yetişkin kitleler için tasarlanmıştır.

Netflix Explained kısa belgesel serisi için Netflix sitesinde ücretli üyelik ile 2. sezonu da takip edebilirsiniz.

1. Müzik

Süre: 19 dk

Explained | Music

Bu bölümde: Ses ne zaman müzik haline gelir? İnsanlar neden benzersiz bir şekilde müzikalliğe hakim olabiliyor? Araştırmacılar ritim, oktavlar, şarkı ve dans büyüsünden bahsediyorlar.


2. Dünya Su Krizi

Süre: 18 dk

Explained | World’s Water Crisis

Bu bölümde: Küresel su krizi bir dönüm noktasında. En değerli kaynağımızı nasıl fiyatlandırıyoruz, aynı zamanda bir insan hakkı olarak da erişimi nasıl sağlıyoruz?


3. Borsa

Süre: 17 dk.

Explained | World’s Water Crisis

Bu bölümde: Borsa ekonominin durumunu doğru bir şekilde yansıtıyor mu? Finans uzmanları piyasa tarihçesini, değerlemelerini ve CEO teşviklerini tartışıyor.


4. Irksal Servet Boşluğu

Süre:16 dk.

Explained | Racial Wealth Gap

Bu bölümde: Cory Booker ve diğerleri, kölelik, konut ayrımcılığı ve yüzyıllar boyunca eşitsizliğin ırksal bir servet açığı yaratmak için nasıl bir araya geldiğini tartışıyorlar.


5. Kadınlara Neden Daha Az Ödeniyor

Süre: 16 dk.

Explained | Why Women Are Paid Less

Bu bölümde: Hillary Clinton ve Anne-Marie Slaughter, “annelik cezası” da dahil olmak üzere dünya çapında cinsiyetler arası ücret farkının merkezindeki kültürel normları tartışıyorlar.


6. ! 

Süre: 16 dk.

Explained | ! 

Bu bölümde: Ünlem işaretlerini gereğinden fazla mı kullanıyoruz? Dil bilimciler ve kopya editörleri, noktalamanın tarih, edebiyat ve internet konuşmasında nasıl adapte olduğuna bakıyorlar.


7. Kriket

Süre: 16 dk.

Explained | Cricket

Bu bölümde: Kriket uzmanları kafa karıştırıcı sporun nasıl bu kadar popüler hale geldiğini inceliyor ve daha erişilebilir, eğlenceli ve karlı hale gelme konusundaki evrimini tartışıyor.


8. Kalitesiz Hafıza Neden Aslında İyi Bir Şey

Süre: 20 dk.

Why your shoddy memory is actually a good thing

Bu bölümde: Buzdolabında ne olduğunu neden hatırlayamıyoruz? Veya daha da önemlisi, neden kendi yaşamlarımızın ayrıntılarını hatırlayamıyoruz? Hayallerimiz aslında bir şey ifade ediyor mu yoksa herhangi bir amaca hizmet ediyor mu? Zihinlerimiz bize ihanet ettiğinde kendimize ve birbirimize nasıl yardımcı olabiliriz? Biraz kontrolü geri almak için ne yapabiliriz?


9. Kültler

Süre:25 dk.

Full Episode: Cults, Explained

Bu bölümde: Kültlerin insanları nasıl cezbettiğine ve kontrolü nasıl yürüttüğüne bakıyor.


10. Tek Eşlilik

Süre: 18 dk.

Monogamy, explained

Bu bölümde: 2016’da Amerika’da 2.2 milyondan fazla çift evlendi, ancak 800.000’den fazla boşandı. Hile ve ayrılık her gün keder ve kalp ağrısı yaratır. Yine de bazı tarihçiler ve evrimsel biyologlar, tek eşliliğin nispeten yeni, kendi kendini dayatan bir sistem olduğunu söylüyor. Kanıtları, insanların 250.000 yıldan fazla bir süre onsuz yaşadığını gösteriyor. Ve sadece 1700′ lerde aşk için evlenmeye başladık. Eğer tek eşlilik çok zorsa, neden dünyanın dört bir yanındaki çoğumuz onu hayatımızın merkezi bir hedefi haline getiriyor?

Yorumda Bulunun