Satış Hunisi Yöntemi ile İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik pazarlama, bir işletmenin müşterilerini markasına, ürünlerine veya hizmetlerine çekmek için içerik üretmesidir. İçerik pazarlama ile ilgili başlangıç nokta; içeriğin müşteriyi satış hunisinden geçirme aşamalarına karşılık gelmesi gerektiğidir.

İdeal bir müşteri portresi oluşturmayı ve hedef kitlenizin amaçlarını ve isteklerini ayrıntılı olarak öğrenmeyi istiyorsanız, müşterilerinizin içeriğinizi ne zaman tüketmeye hazır olacağını, satış hunisinin hangi aşamasında olduklarını düşünmelisiniz. Uzmanlar buna içerik haritası diyor.

Hemen hemen her potansiyel alıcı satın almadan önce bir satış hunisinden geçer. İlk huni modelinin ortaya çıkışından bu yana (1898’de), pazarlama faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçası oldu. Çevrimdışı veya çevrimiçi olarak, ürün işlem gerçekleşmeden önce satış hunisinin tüm aşamalarından geçer.

İnternet sayesinde çeşitli aşamalarda müşteri çekmek kolaylaşmıştır. İçerik pazarlaması ana cazibe araçlarından biri haline gelmiştir. Bu, pazarlamacılarının özel içerik pazarlaması kullanmasının ve bu yıl daha fazla içerik oluşturmayı planlamasının ana nedenlerinden biridir.

Hedef kitlenizi anlamak, pazarlamanın başlangıcıdır. Aksi takdirde, potansiyel müşterilerle ilişkiler kurmak imkansızlaşır ve içerik pazarlamacıları, gereksiz ve izleyici için faydalı olmayan içerikler oluşturmaya başlar.

Bu makalede, satış hunisinin farklı aşamalarına karşılık gelen örneklerle farklı içerik pazarlama türlerine bakacağız.

Satış Huninin Aşamalarını Kısaca Değinelim.
  • Bir müşterinin bir ürün veya hizmet ile tanışması.
  • Bir ürün veya hizmete ilgi.
  • Mal satın alma arzusu.
  • İşlem (başarılı işlem).

Endüstriye, iş modeline, ürüne, fiyatlara ve alıcıya bağlı olarak çok farklı hunilerin olabileceğini unutmayın.

Yalnızca kullanıcıların ürün farkındalığı ve değerlendirme sürecini anlayarak, müşteriyi satın alma yolunda en iyi şekilde tutacak, gerçek anlamda etkili bir içerik pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz.

1. Huni Üstü: Tanıma Aşaması

Bu noktada, alıcı sorunları çözmeye, cevap almaya veya diğer ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Bir çözüm önerecek üst düzey eğitim içeriği arıyor, örneğin: bloglar, sosyal içerik, video ve e-kitaplar. Müşterileri çekmedeki değerleri düşük olabilir, çünkü içerikle tanışan kişilerin hemen sizden satın almaya devam edeceğinin garantisi yoktur. Ancak içeriğinizi faydalı ve ilginç bulanlar, huninin ortasına devam edecektir.

2. Huni Ortası: Değerlendirme Aşaması

Potansiyel bir müşteri huninin ortasına düştüğünde, dikkatini çoktan çekmişsiniz demektir. Şimdi bu müşteri, problemini daha iyi anlıyor ve daha iyi bir çözüm bulmaya çalışıyor. Gelecekteki bir satın alma ihtiyacı, kullanıcıların tüm parametreleri değerlendirdiği bir zamanda gerçekleşecek.

Sorunu çözmek adına müşteri için neden en uygun olduğunu söylemelisiniz. Huni ortası, ilgi alanını artırdığınız, kitle ile markanız arasında güvenilir bir ilişki kuran, genişletilmiş etkileşim noktasıdır.

3. Huni sonu: Karar Aşaması

Dönüşüm hunisi, müşterinin fiili satın alma kararını verdiği yerde sona erer. Müşteri almaya hazırdır ve ne karar vereceği seçimin son aşamasıdır. Çoğu durumda, huninin altındaki liderlerin satın alma kararı almalarını sağlamak için son baskıya ve ikna edici bir eylem çağrısına ihtiyaçları vardır. Bu aşamadaki doğru teklif ve malzemelerin, dönüşümün artırılması üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Satış Hunisindeki Her Adım İçin İçerik Pazarlama Fikirleri?
1. Tanıma Aşaması Fikirleri

Hemen herkes bir satın alma işlemi yapmadan önce internettten araştırma yapmaktadır. Müşterilerinizin bu kategoriye gireceğinden eminiz. Bu insanların, kişisel ihtiyaç ve problemlerine bir çözüm aradıklarını unutmayın.

Optimize edilmiş, harika içerikle dikkat çekmenin en etkili yollarından biri bloglar, e-kitaplar ve araştırma raporlarıdır. Ancak içerik oluşturmakla yetinmeyin: kullanıcıları video, sosyal medya içeriği, kurslar ve sertifikalar veya diğer eğitim projeleri ile satın almaya yönlendirin.

2. Değerlendirme Aşaması Fikirleri

Blog yazmak, sitenize dikkat çekmek için harika bir yoldur, ancak kişisel katılımları yoktur. Bu tür bir etkileşim, özellikle huninin ortasındaki kullanıcılar için gereklidir.

Bir satış hunisinin ortasındaki kullanıcıların endüstri uzmanlığınızı gösteren içerik araması daha olasıdır. Bu nedenle değerlendirme aşamasındaki en etkili içerik türleri: talimatlar, web seminerleri, etkileşimli iletişim ve avantajlarını rakiplerle karşılaştıran beyaz sayfalardır.

3. Satın Alma Aşaması Fikirleri

İnternette ne kadar çok zaman geçirirseniz, internetteki huninin daha düşük aşaması için içeriği o kadar çok görürsünüz. İnternet deneme teklifleri, demolar, ürün tanıtımları, indirimler gibi harekete geçirme ifadeleriyle doludur.

Son olarak;

Her işletmenin belirli bir müşteri için oluşturduğu benzersiz satış hunileri vardır. Bu nedenle, bir müşterinin dönüşüm yolunda içerik oluşturması için evrensel bir tarif yoktur.

Burada şirketiniz için önemli olan, hedef kitlenizin mükemmel bir bilgisidir, endüstrinin özelliklerini karşılayacak bir huni oluşturmak, alıcının satış hunisi ve geçişin her aşamasında yolunu yansıtacak bir içerik pazarlaması stratejisi oluşturmaktır. Bu strateji için profesyonel destek aldığınızda işinizdeki gelişime şahit olacaksınız.

Yorumda Bulunun