Etkili Video Pazarlama Süresi ve Türleri

Pazarlamacılar için sosyal medyada etkili video pazarlama; video içeriğinin her zaman izleyicinin dikkatini çekmesidir. Pazarlamacı tarafından ses, görseller ve ilginç hikaye içeriği ile videonun, markanın mesajını oldukça eksiksiz ve anında iletmesini sağlar.

Verilere ve trendlere bakarak, video içeriğini kullanan dijital pazarlama kampanyalarının yapılması önemlidir ve markalar için güçlü bir silah olabilir.

Video Süresi Ne Kadar Olmalı?

Video şeklinde içerik oluştururken, markanın doğru süreyi belirlemesi gerekir, böylece video içeriği kullanılan platform tarafından video otomatik olarak kesilmez .

Her bir sosyal medya türü için en iyi video süresi önerileri:

Instagram: 30 Saniye

Twitter: 45 Saniye

Facebook: 1 Dakika

YouTube: 2 dakika

Videonun süresi ne kadar kısaysa o kadar iyi diyebilirsiniz, çünkü izleyicilerin çoğu çok uzun süren videoları izlemekten sıkılıyor. Ayrıca, video süresi ne kadar uzun olursa, markanın yarattığı üretim maliyetleri de o kadar yüksek olabiliyor.

Ancak bu, uzun videoların işe yaramaz olduğu ve kullanılmaması gerektiği anlamına gelmez. Uzun biçimli videolar, özellikle teknik konular hakkında ayrıntılı açıklamalar sunabilir.

Video Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

Aşağıdakiler, sosyal medyada etkili video pazarlama öncesinde göz önünde bulundurulması gereken 10 türden pazarlama videosu içeriğidir:

1. Demo Videolar ille Pazarlama

Demo video, bir ürünün veya hizmetin nasıl çalıştığını göstermek için kullanılan bir video pazarlama türüdür. Demo videosu, müşterilerin taleplerini karşılayabilecek özellikleri açıklar.

2. Marka Videoları ile Pazarlama

Video markaları genellikle büyük bir pazarlama kampanyasının parçası olarak oluşturulur. Bu video genellikle markanın sahip olduğu vizyon, misyon, ürünler veya hizmetleri gösterir . Marka videolarının amacı marka bilincini oluşturmak ve hedef kitleyi çekmektir.

3. Etkinlik Videoları ile Pazarlama

Video etkinliği , şirket tarafından düzenlenen haber etkinliklerini belgelemek ve dağıtmak için oluşturulan bir videodur.Etkinlik videosunun; etkinlikten sonraki işlevi , markanın izleyicileri ile bağlantıda kalmasını sağlamak ve etkileşimi artırmaktır.

4. Uzman Röportaj Videoları ile Pazarlama

Marka endüstrisinde, deneyimli uzmanlarla röportaj yapmak, hedef kitleye güven oluşturmanın en iyi yoludur. Görüşme hedef kitlenin önünde yapılmışsa daha da iyidir.

5. Eğitim Videoları ile Pazarlama

Eğitim videoları, markaların ürünlerini veya hizmetlerini hedef kitleye tanıtmak veya potansiyel müşterilerin şirketin ve tüm ürün veya hizmetlerinin değerini daha iyi anlamasını sağlamak için kullanılan videolardır.

6. Açıklama videoları ile Pazarlama

Bu tür bir video genellikle izleyicilerin neden marka ürün veya hizmetlere ihtiyaç duyduklarını daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için kullanılır. 

7. Animasyon Videoları ile Pazarlama

Bu animasyon biçimi, pazarlamacıların soyut ürünleri ve hizmetleri anlaması veya açıklaması zor olan kavramları görselleştirmesi için kullanışlıdır.

8. Müşteri Referans Videosları ile Pazarlama

Müşteri referans videoları, marka ürünlerini veya hizmetlerini kullanan müşterilerin referanslarını belgeleyen ve bunlara sadık olan videolardır. Bu video türü, potansiyel müşterileri ürün veya hizmeti kullanmak istemeleri konusunda ikna etmek için kullanışlıdır.

9. Canlı Videolar ile Pazarlama

Markalar, ayrıca sosyal medya aracılığıyla canlı video yayınlayabilir. Yayınlar yoluyla, markalar izleyicinin katılım seviyesini artırabilir ve izleyiciyle iki yönlü iletişim kurabilir.

10. Sanal Gerçeklik Videoları ile Pazarlama

Günümüzün sanal gerçeklik teknolojisi, pazarlama yapmak için kullanılabilir. Sanal gerçeklik videosu, hedef kitleye normal 2 boyutlu videodan daha zengin bir deneyim ve hissiyat sağlayabilir.

Yorumda Bulunun