Sun Tzu Sözleri ve Savaş Sanatı Kitabı

Bu yazımızda Sun Tzu sözleri ile birlikte Sun Tzu Savaş Sanatı kitabı detaylarına yer vereceğiz.

Modern dünya, insanlığa en son teknolojiyi, “internet” i kullanma fırsatı vermiş olsa da kitapları unutmamak lazım. Çünkü hiçbir şey iyi bir kitabı okumaktan alıkoyamaz. Dünya görüşünü ve insan yaşamını temelden değiştiren kitaplar listesinde yer aldığına düşündüğümüz bir kitap.

Kitap; 2500 yaşından büyük olmasına rağmen, bugün birçok başarılı girişimcinin referans kitabıdır. Önde gelen Çinli komutan Sun Tzu tarafından açıklanan yasalar ve stratejiler bugünün iş ortamında hala uygulanmaktadır.

Savaş Sanatı Ne Anlatıyor?

Lider olmak ne demektir? Bilgi ve becerilerinizi nasıl kullanacağınızı biliyor musunuz?

Varlığınızın tam resmini göremediğiniz, ailenizin ve şirketinizin ne olduğunu analiz edemediğiniz dünyada, durumu doğru şekilde kavrayamazsınız ve bu da kendi güçlü yönlerinizi ve zafer olasılığınızı abarttığınız anlamına gelir.

Bazıları doğru kararları içgüdüsel olarak verir, bazıları kendi hatalarından öğrenir. Önemli olan, modern gerçeklere uymak, ana yönetim pozisyonlarını öğrenmek, riskten korkmamak ve pratikte etkili stratejik yasalara uygulamaktır.

Peki ama nasıl? Kitap temelde bütün bu sorulara karşılık vermektedir.

Savaş Sanatı Kitabından Ne Öğreneceğiz?

Kitabı okuduktan sonra, yaşamda, işte, çevrede bir denge aramayı öğreneceksiniz – küçük veya büyük bir ekibin işinde ve yönetiminde uygulayabileceğiniz ilkeleri öğreneceksiniz. 

Bu, ünlü Çinli komutanın becerilerini ve düşüncelerini yansıtan iyi bir kitap, ayrıca hayatta faydalı olabilecek alıntılar ve harika sözler içeren eşsiz bir referans kitabıdır.

Sun Tzu Sözleri

Zafer esnasında uyguladığım taktikleri herkes görebilir, ancak kimsenin göremediği, zafer yolunu açan stratejilerimdir.


Dostlarını kendine yakın tut, düşmanlarını daha da yakın.


Stratejisi olmayanları sadece yenilgi bekler.


İnsanlar bir kez birleştiler mi, cesurlar tek başlarına ilerleyemez, korkaklar ise tek başlarına geri çekilemezler.


Başkasını ve kendini bilirsen, yüz kere savaşsan tehlikeye düşmezsin; başkasını bilmeyip kendini bilirsen, bir kazanır bir kaybedersin; ne kendini ne de başkasını bilmezsen, her savaşta tehlikedesin.


Size zafer kazandıran bir taktiği bir daha tekrarlamayın. Ancak, metotlarınızı koşullara göre gerekli değişiklikleri yaparak sürdürebilirsiniz.


Mükemmellik, her savaşta çarpışarak kazanmak değildir. En iyi strateji savaşmadan kazanmaktır.


İnsan doğası gereği zora düşmedikçe, yeteneklerini sonuna kadar kullanmaz.


Dağları, ormanları, dar geçitleri, çıkmaz yolları ve bataklıkları bilmiyorsan; silahlı bir güçle manevra yapamazsın. Yerli rehberler kullanmadıkça arazinin yararlarını bilemezsin.


Eşitsen, gücün varsa savaş. Sayıca az isen, mümkünse uzak dur. Durumun parlak değilse, mümkünse hemen kaç.


Savaşın beş kuralı vardır: Ölçme, değerlendirme, hesaplama, kıyaslama ve zafer. Mevzi ölçmeyi, ölçme değerlendirmeyi, değerlendirme hesaplamayı, hesaplama kıyaslamayı, kıyaslama ise zaferi doğurur.


Planlarını gece gibi karanlık ve geçilmez yap ve hareket ettiğinde bir yıldırım gibi in.


Savaş için en güçlü olduğunuzda, kendinizi güçsüz göstermeli, kuvvetlerinizi harekete geçirirken hareketsizmiş gibi durmalı, düşmana yaklaştığınızda, uzakta olduğunuz izlenimi vermeli, uzakta olduğunuzdaysa düşmanın burnunun dibinde olduğunuza düşmanı inandırmalısınız.


İyi savaşçılar düşmanın ayağına gitmezler, düşmanın kendi ayaklarına gelmesini sağlarlar.


En büyük ustalık zayıf ve beceriksiz gözükmektir. 

Yorumda Bulunun