Video Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır ?

İçerik pazarlama sanatının en gözde yöntemlerinden olan video pazarlaması hususunda “video pazarlama nedir ve nasıl yapılır” sorularına cevap arayacağız.

Günümüzde, bir markayı tanıtmanın  veya bir pazarlama kampanyası yürütmenin pek çok yolu vardır. Bu durumda, pazarlamacılar için zor olan, hedef tüketicilere dayalı en etkili içerik biçimini belirlemektir. Son zamanlarda, video pazarlama terimi giderek popülerliğini artırmaktadır.

Peki video pazarlamayı içerik pazarlama aracı olarak etkili  kılan şey nedir? Bu sorunun cevabını “Video Pazarlama ile İlgili 30 Önemli Gerçek” yazımızda bulabilirsiniz.

Video Pazarlaması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Video genellikle bir endüstriden ziyade bir araç olarak görülür. Ancak, bundan çok daha fazlası olarak; video, mesajları çok sayıda pazarlama katmanıyla birlikte iletmek için stratejik bir yöntemdir.

Video Pazarlama Stratejileri – Video Pazarlamanın 5 Sırrı” bilmeniz gerekenler hakkında size ışık tutacak bir yazı.

Video Pazarlama Tanımının Arkasındaki Dört Katmanı İnceleyelim:
1. Strateji

Her pazarlama kampanyasının temelinde güçlü bir pazarlama stratejisi olmalıdır. Ancak bir sonraki aşamaya girmeden önce, sormanız gereken ilk soru şudur: “Bu video hedef pazarı kim?” ve “Bu videoyu izledikten sonra ne yapmaları bekleniyor?“.

İki soru cevaplandıktan sonra, dağıtım ve üretim stratejilerini güçlendirecek bir dizi türev strateji düşünün.

Sosyal medyada etkili video pazarlama öncesinde “Sosyal Medyada Etkili Video Pazarlama: Süresi ve Türleri” yazımızı okumanı öneririz.

2. Üretim

Net bir pazarlama stratejisi yoksa prodüksiyon işe yaramaz çünkü uygulamada prodüksiyon unsurlarının içeriğinden, videonun hangi kanalda dağıtılacağına kadar yaratıcı kısım hakkında da düşünmek önemlidir .

Basitçe ifade etmek gerekirse, bir üretimde üç aşama vardır:

  • Ön prodüksiyon: Bu aşamada yaratıcı senaryolar oluşturulur, videodaki insanın giyeceği kostümlerden, durduğu yere kadar önemli detaylar üzerinde çalışılır.
  • Prodüksiyon: Daha  sonra video sonuçlarını zenginleştirecek çekimler için fotoğraf çekme işlemi de dahil olmak üzere, ışıklandırma ve çerçeveleme gibi bu aşamada yapılması gereken sahnelerin arkasında birçok üretim unsuru vardır.
  • Yapım Sonrası: Yapım sürecinin son aşaması, video yayına hazır olduğunda gerçekleşir. Bu grafiklerin eklendiği yerdir -özel efektler, seslendirme vs .  Prodüksiyon ekibi  , nihai videoyu / ürünü göstermeden önce ilgili taraflardan bir dizi geri bildirim isteyecektir  .
3. Dağıtım

İyi bir dağılım yoksa üretim sonuçları boşa gidecektir. Güçlü bir dağıtım stratejisi, videoları bilinir ve karlı hale getirecektir.

Dağıtım konusunda karar vermeden önce, bu sorular hakkında düşünün.

  • Sosyal medya aracılığıyla tanıtmak zorunda mısınız?
  • Eğer öyleyse,   hangi platformlar ?
  • Daha fazla izleyici edinmek için ödeme yapmanız mı gerekiyor  ?
  • Performans çevrimiçi  veya  yayın yoluyla daha mı iyi  ?
4. Optimizasyon

İyi bir strateji, optimizasyon ve deneme / test planlaması olmadan da işe yaramayacaktır .

Planın dışında olan şeyler varsa hazırlıklı olun.

Videolarınızın izlenirliğini artırmak için en güçlü sosyal medya platformlarını tahmin etmek zor olabilir. Dağıtım devam ederken sorun, kullanılan platform değil, hedef pazar da olabilir. Hedef pazarın genç kızlar olduğunu hayal edin, ancak video yayınlandığında, aslında 20’li yaşlarının sonunda genç annelerin piyasasını çekti. Karışıklığı bir düşünün.

Son olarak;

Mesele şu ki, bu sorunların her birinde mutlaka her zaman bir çözüm bulunamıyor. Bu nedenle, kampanya sırasında doğaçlama yapmak için her zaman hazırlıklı olmak iyidir.

Yorumda Bulunun