Web Sitesi Tasarımı SEO’ya Etkisi Nedir?

Web sitesi tasarımı SEO’ya etkisi, site kullanılabilirliği, yani onu kullanmanın kolaylığı ile yakından ilişkili olduğunu biliyor muydunuz?

Kullanıcı: Web Sitesi Tasarımı SEO’ya Etkisi

1. Hoş olmayan bir ana sayfa görünümü, ziyaretçi için sayfayı incelemeye başlamadan önce bile site hakkında olumsuz bir görüş oluşturur.


2. Bir web sitesinin sayfalarında gezinmek, tasarımın ayrılmaz bir parçasıdır. İki olası senaryo var: Kullanıcıların gezinmesi kolay olacak veya kafaları karışacak ve artık tekrar sitenize dönmek istemeyecekler.


3. Başarısız yazı tipleri, harflerin ve arka planın renk kombinasyonlarındaki uygunsuzluk bir çok ziyaretçiyi sitenizden uzaklaştıracaktır.


4. Sitenin yanıt verebilirliği, herhangi bir ekran boyutu ve çözünürlüğüne sahip herhangi bir cihazda, tasarım öğelerini doğru bir şekilde görüntüleme yeteneği de web sitesi tasarımında kendini gösterir.

Arama Motoru: Web Sitesi Tasarımı SEO’ya Etkisi

Arama motorları, web sitelerini bizden tamamen farklı bir şekilde – sadece kod biçiminde – görür. Bu nedenle, arama motorlarının memnun olması için, site tasarımının nasıl olması gerektiği ile ilgili gereksinimler tamamen farklıdır.

1. Arama motorları sayfaları endekslerken, robotlar kodun belirli bir değeri aşmayan kısmını işler. Farklı arama motorları için bu değerler farklıdır. En uygun sayfa boyutu 5 ila 80 Kb arasında değişir. 


2. Sayfa kodu; CSS tabloları, JavaScript kodu, otomatik olarak oluşturulan “ekstra” etiketlerle aşırı yüklenirse, bu durum, sayfa boyutlarında ve yükleme süresinde bir artışa neden olacaktır. Bu nedenle, bu tür “fazlalıkları” sayfalara bağlı ayrı modüllerde saklamanız önerilir. 


3. Bir web sitesinde dahili bir arama bloğunun varlığı da dikkate alınır ve önerilir.


4. Flash veya Java komut dosyaları kullanarak sitede gezinme, arama motoru optimizasyonunu zorlaştırır. 


5. Arama motoru robotları; bir web sitesindeki resimleri algılamayacağı için, arka planda fotoğrafların içine, fotoğrafların detaylarını içerecek cümleler ile açıklama yapmanız gerekecek. Arama motoru robotları bu fotoğrafları, bu cümleler ile algılayacaklardır.

Sonuçlar nettir: web sitesi tasarımı nın SEO’ ya etkisi, kesinlikle dikkate alınması gereken köklü değişiklerin en başında gelir. Sitenin tasarımı için gereksinimleri göz ardı etmek ve sadece zevkinize göre ayarlamak, optimizasyonun diğer tüm aşamalarını olumsuz etkileyebilir.

Yorumda Bulunun