Yağmurdan Sonraki Toprak Kokusu Neden Olur – Petricor!

Yaz yağmurunun ilk damlası toprağı düştüğünde, yağmurdan sonraki toprak kokusu insanların büyük çoğunluğunun hoşuna gider, ancak çok az sayıda insan bu özel kokunun kendi adına sahip olduğunu bilir – petricor.

“Petricor” terimi, 1964 yılında bilim adamları Roderick Thomas ve Isabella Bear tarafından bu kokunun incelenmesi sırasında üretilmiştir. “Petricor” kelimesinin Yunanca kökleri vardır: “petra” “taş” anlamına gelir ve “chor” su anlamına gelir.

Yağmurdan Sonra Ortaya Çıkan Harika Koku Nasıl Oluşuyor?

Kuru dönemde, bitkiler sürekli olarak toprağa ve kayalara emilen her türlü yağı serbest bırakır. Yağmur yağdığında, su mikro çatlaklara ve gözeneklere girer. İçlerindeki hava nemli bir yüzey üzerinde kabarcıklar oluşturur, bu patlama, havaya çok fazla mikro damlacık yayar. Bitkisel kökenli yağlar içeren bu küçük parçacıklar, hava akımları tarafından toplanır ve etrafa yayılır, çok eşsiz ve birçok aroma içeren bir koku yayılır. İşte yağmurdan sonraki toprak kokusu diye bildiğimiz koku böyle oluşur.

Dikkatli Olmak Lazım ! Yağmur Havaya Çok Miktarda Bakteri Yükseltir.

Yağmur sırasında derin nefes almaya alışkın mısın? Belki de şu anda kendinizi büyük bir tehlikeye atıyorsunuz.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde yapılan bir araştırma, yağmur damlalarının yüzeye düştüklerinde birçok bakteri ve diğer mikroorganizmaları havaya yükselttiğini gösterdi.

Yağmur ve havadaki bakteri sayısı arasında açıkça bir tür bağlantı olduğu ortaya çıkıyor. Emin olmak için, bilim adamları birkaç bakteri türünü floresan boya ile boyadı ve bakterili yüzeye su damlattı. Sürecin video kaydı, damlacık içinde damlacık yüzeyine yayılan ve aşağıdan yukarıya doğru yükselen küçük hava kabarcıklarının göründüğünü gösterdi. Damlacık yüzey tabakasına girdikten sonra, kabarcıklar patlar ve içerdikleri mikroorganizmaları saçar.

Kaba tahminlere göre, bir yağmur damlası altındaki tüm mikroorganizmaların% 0,01’ini havaya “atabilir”. 1 santimetreye kadar yükselen bakteriler hava akımlarıyla toplanır. Deney, havaya girdikten bir saat sonra bile, çoğu bakterinin hayatta kaldığını gösterdi.

Bilim adamları, bununla bağlantılı olarak, yağmurların bağışıklığı zayıflamış insanlar için tehlikeli olabileceğini bulmuşlardır.

Peki bu durumda yağmur sonraki toprak kokusunun keyfini mi sürmeli yoksa uzak mı durmalıyız?

Yorumda Bulunun