İyi Bir Yöneticinin Sahip Olması Gereken Özellikler

Bir gün, Henry Ford, şirketindeki departmanlara başkanlık eden yöneticileri arar ve aniden onları iki haftalığına Karayip deniz gezisine gönderir. Tabi ki tatil bittiğinde ve üst düzey yöneticiler işlerine geldiğinde, onları bir sürpriz beklemekteydi. Bazıları terfi ettirilir, bazıları kovulur.Başarılı bir yöneticinin sahip olması gereken özellikler, onlarda bulunmuyor muydu? Peki sebep neydi?

Henry Ford, yetenekli bir iş adamı ve dahi olarak bilinir. Ekiplerinin bağımsız olarak nasıl çalışacağını görmek için, geliştirilen plana göre, çalışanlarına ani bir tatil düzenledi. Bölümleri, yokluğunda, etkili sonuçlar veren yöneticileri terfi ettirdi: bu, işi doğru bir şekilde organize edebildikleri anlamına geliyordu. Eğer yöneticisi olmayan bir takım, etkin bir şekilde çalışamadıysa, bu yöneticisinin görevini yerine getiremediğinin göstergesiydi. Bu yöneticiler işten atıldı. Bu şekilde girişimci şirket yöneticilerinin profesyonelliğini takdir etti. Başarılı bir yönetici “Henry Ford’un yolculuktan sonra görevden aldıkları kişiler” arasında olmamak için hangi niteliklere sahip olmalıdır?

1. Liderlik

Gerçek bir “yönetici”, her türlü karmaşıklık konusunda hızlı bir şekilde karar verebilecek bir lider olarak kendine güvenen bir kişidir. Üstelik, nasıl sağladığı da hiç önemli değil: Onlara yolu gösterir, işi düzenler, personelin yetkin yerleştirilmesine katılır, ilham verir ya da sadece bulunur. Önemli olan, liderliği altında insanların başarıdan başarıya koşması, sadece daha da büyük bir başarıya dönüşen geçici başarısızlıklar ile karşı karşıya kalmasıdır.

Yetenekli bir “yönetici” bir takımı etkili bir şekilde nasıl yönlendireceğini bilir. Yeni teknikleri tanıtırken, çalışanlarını destekler, onlara rehberlik eder. Özel hedefler koyar ve inatla onlara ulaşmasını takip eder.

İyi Bir Çalışanda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?” yazımızda yöneticilerin aradığı çalışan profilini bulmaya çalıştık.

Başarı, çeşitli liderlik yöntemlerini uygulayabilen bir yönetici tarafından gerçekleştirilir. Bu; sorumlu, otoriter olmayan veya strateji geliştiren, ilham veren liderlik tarzı ile olabilir.

Belki, bazı alanlarda, güven kazanma, saygı biçiminde bir liderlik şekline ihtiyaç vardır. Bir yöneticinin, şirketini yönetmede ne tür bir liderliğin en etkili olacağını hissetmesi gerekir.

“Yönetici liderliği ile karanlık bir ormandaki yolu aydınlatan ateştir”. Isıtır, korur, ancak çok yaklaşırsanız yakabilir. Sinerjik etkiyi harekete geçirir ve “taze bir yemek için hoş kokulu bir baharat” gibi işinize tat katar. 

2. Stratejik Düşünme

Stratejik Düşünme” iyi bir yöneticinin sahip olması gereken özellikler arasında, hepsinden daha değerlidir. Sorunları çözmek için standart dışı bir yaklaşımla kendini gösterir, ayrıştırma eğilimi, tahmin ile devam eder. Yönetici hızla değişen bir duruma hızla girip adapte olabilir, yeni teknikler, yaklaşımlar ortaya koyabilir, ilginç, yenilikçi fikirler üretebilir.

Böyle bir yönetici dikkatlice “Dünya” resmini oluşturur, içindeki kusurları ve yanlışları bulur, onları tanır ve yönetimsel yeterliliklerin olgunlaşması için bir “sıçrama tahtası” olarak kullanır. Global düşünebilme ve ileri görüşlü olması; temel görevlerini planlamasına ve şirketin faaliyetlerini doğru yöne yönlendirmesine yardımcı olur.

3. Teknolojik ve Teknik Yeterlilikler

Çalışma detayları hakkında tam bilgi sahibi olmak, belirli bir endüstrinin teknolojik özelliklerini bilmek, yöneticinin temel becerileridir. Sadece üretim süreçlerinin inceliklerini ve özelliklerini bilmekle kalmaz, aynı zamanda bunları gerçekleştirmenin etkili yollarını da arar. Hedeflerine ulaşmak için etkili teknikleri kullanarak iş süreçlerini optimize etmeyi amaçlamaktadır.

Deneyimli bir yönetici, başarılı iletişim tekniklerine sahiptir, iş süreçlerini basitleştirmek için modern teknolojileri kullanır. Tüm kaynakları etkili bir şekilde kullanır, kendi zamanını rasyonel olarak yönetir. Delegasyon yeteneğinin yanı sıra ekipte sorumluluk standartları oluşturur.

4. Organizasyon Becerisi

Yöneticin tek ve uyumlu bir ekip oluşturma yeteneği, güçlü bir şirketin temellerini oluşturmasını sağlar. Yöneticinin temel özellikleri; etkili motivasyon mekanizmaları, bir ödüllendirme sistemi ve iç kontrol sistemi kullanarak, bir takımda çalışma yeteneği ve arzusunu geliştirmesidir. Yetkili bir yönetici çalışanlar için bir otorite , bir rol modelidir. Kuralları oluşturur, bir rejim kurar ve tarafsız bir şekilde izler. Takımda, rahat bir ortam oluşturmanın yanı sıra; takımda olumlu bir atmosfer yaratır ve takımdaki sosyo-psikolojik iklimi etkileyebilir.

İnsanları motive etmek için ne istediklerini, onlar için neyin önemli olduğunu bilmeniz gerekir. Para, kariyer, kişisel gelişim? Çalıştığınız kişileri tanıyın, onlarla iletişim kurun. O zaman çalışanınızın ihtiyaç ve isteklerini tahmin edebilirsiniz.

Etkili bir yönetici, her çalışanın güçlü ve zayıf yönlerini bilir, yeteneklerini analiz eder ve personeli öncelikli ve ikincil görevlerini yerine getirmesinde dikkate alır. İyi bir lider, personel için yeterlilik artışının önemini anlar, bu nedenle öncelikli gelişim alanlarını dikkate alarak bir personel eğitim sistemini zamanında uygular.

5. Kişisel Verimlilik

İletişim kurma yeteneği, ikna etme armağanı ve düşüncelerin doğru ifadesi, herhangi bir iş alanındaki yöneticinin kilit yetkinlikleridir. “Kitleleri ikna etmek“, şirket içinde ve dışında etkin bir şekilde müzakere etmek için, zihnin oldukça esnek olması gerekir. Etkili toplantılar yapmak, izleyicilerin dikkatini çekmek ve gruba güvenle doğru bir şekilde yönlendirmek için, bilgi sunma yeteneğini geliştirmesi, ayrıca duygu yönetimi becerilerini uygulaması ve durumu hızlı bir şekilde analiz etmesi gerekir.

Aynı zamanda, yönetimsel yetkinliklerin gelişmesi ve genişlemesi için, kendi etkinliğimiz üzerinde çalışmak, öğrenmek, kendimizi geliştirmek, yeni teknolojilerde ve ileri tekniklerde uzmanlaşmak gerekir. 

“Gerçek bir yönetici olmak istiyorsan her şeyi kaybetmeye hazırlıklı olmalısın. “

Değişen bir pazarda ve sosyal ortamın dengesiz koşullarında doğru çözümleri bulan ve şirketini ileriye götüren bir yönetici, kesinlikle güvenilirlik kazanacak ve en iyi ödülü alacaktır. Takımını başarıya götürecek etkili bir yönetici, çalışmalarında ve yaşamında kendisine yardımcı olacak etkili yönetim teknikleri ve becerileri geliştirecektir.

Yöneticinin en önemli özelliği, kendisini pozitif yönetime adamış olması, insanlarda güven uyandırması ve ona yardım eden, görevini destekleyen ve “Hedef” doğrultusunda onunla el ele gidenlere güç vermesidir.

Yorumda Bulunun