Yüksek Hemen Çıkma Oranı İçin 9 Sebep

Hemen çıkma oranının düşük olması gerekmektedir. Yüksek hemen çıkma oranı demek ziyaretçilerin sitenizin diğer sayfalarına ilgi duymadığı anlamı taşır. Peki buna ne sebep olur?

Hemen çıkma oranı, ziyaretçilerinizin bir sayfayı gezdikten sonra diğer sayfalara göz atmadan sitenizden çıkma yüzdesidir.

Sitenin hemen çıkma oranını nerede göreceğini bilmeyenler için bu özelliğin Google Analytics tarafından sağlandığını bildiririz. Webvisor’ı Yandex Metrica’da da kullanabilirsiniz.

İnternet’te, genellikle hemen çıkma oranının ne olması gerektiği konusunda tartışmalar vardır. Kesin değerler mevcut değildir, ancak farklı site türlerini izleme sürecinde oluşturulan ortalamalar vardır. Sitenizin hemen çıkma oranı yüksekse (% 70’den fazla), bu fenomenin nedenlerini düşünmeli ve uygun değişiklikleri yapmaya başlamalısınız.

Aşağıdaki alt bölümlerde bunun nedenleri hakkında konuşacağız.

1. Siteniz bir sayfadır.

Eğer siteniz bir sayfa ise hemen çıkma oranınız % 100 olur. Sonuçta, ziyaretçiler sadece bir sayfa olduğu için reddetme koşulunu yerine getiremez (sitenin başka bir sayfasına gidemez). Bu durumda hemen çıkma oranı analizini kullanamazsınız.

Bu durumdan çıkış yolu olarak ek sayfalar eklemeli ve ziyaretçileri bu sayfalara ilgi duyup duymadığını hemen çıkma oranına bakarak öğrenmelisiniz. 


2. Gezinme sorunları vardır.

Yüksek hemen çıkma oranı, kullanıcıların; çok kafa karıştırıcı bir menüde gezinirken yorulmasından veya dahili bağlantıların olmaması nedeniyle web sitesinin diğer sayfalarına gitmek istemediklerinden kaynaklanıyor olabilir.


3. Yavaş indirme sayfalarına sahiptir.

Eğer indirme hızı  3 saniye ortalama değerinden büyükse, başarısızlıkların sayısı her ekstra saniye ile birlikte, hızla artacaktır. Sayfanın yüklenmesini ne kadar bekleyeceğinizi kendiniz bir düşünün?

Sayfa Yükleme Hızı

Bunun için birkaç sebep olabilir. Belki siteyi barındıran sunucu yükü kaldıramıyordur. Ya da sebebi çok “ağır” bir web sitesi tasarımıdır. Belki de site doğrulamasıyla tespit edilebilen bir kod hatası meselesidir. Her durumda, böyle bir sorun varsa, en kısa zamanda çözüme ulaştırılmalıdır.


4. Uyarlanabilirlik eksikliği vardr.

Mobil trafiğin payı, her geçen gün hızla artmaktadır. Bu nedenle, sitenin  yanıt verme süresinin uygun düzeyde olduğundan emin değilseniz, normal bir hemen çıkma oranına güvenmemelisiniz. 

Ayrıca tarayıcılar arası uyumluluğu da unutmayın .


5. Geçersiz harici bağlantılar vardır.

Sitenin sayfalarından giden harici bağlantıların geçersiz olması, ziyaretçileri uzaklaştırır ve bue yüksek hemen çıkma oranı anlamına taşır. Bu, bağlantıları yeni bir pencerede açılmaması ile eş değer bir durumdur.


6. Pop-up’lar ve reklamlar abartılıdır.

Çoğu internet kullanıcısı, web sitelerindeki her türlü pop-up öğesi tarafından derinden rahatsız edilirler. 

Eğer ki bu bir reklamsa, yüksek hemen çıkma oranı sizi bekler.

Haber bültenine abone olma veya kaydolma teklifi olan pop-up’ larda, siteyi incelemeye başlamış ve en az bir geçiş yapmış olan kullanıcılarda, bu eylemi gerçekleştirmek daha iyidir


7. Metin içeriği seçilen anahtar kelime ile uyumsuzdur.

Yazılarınız ile uyumlu anahtar kelimeler seçilmediğinde, arama motorlarından gelen ziyaretçiler arasında, en kısa sürede bir ayrılma arzusu tepkisine neden olabilirsiniz.

Yüksek hemen çıkma oranı, belirsiz bir şekilde yorumlanabilen taleplerdeki ilerlemeler nedeni ile siteye uygunsuz bir kitle çekmenin mantıklı bir sonucudur .


8. Kullanıcıların hoşlanmadığı tasarıma sahiptir.

Tasarımın web sitesi tanıtımı üzerindeki etkisinin ne olabileceği  hakkında zaten konuştuk. Kötü tasarım, aynı zamanda yüksek hemen çıkma oranı için ideal bir nedendir. Görüyorsunuz, aşağıdaki sayfaya gidip baktığınızda hemen ayrılmak istiyorsunuz.

Web Sitesi Tasarımı - SEO' ya Etkisi

9. Düz metinler içermektedir.

Örneğin, bir yazıyı  paragraflara bölmeden; alt başlıkları kullanmadan; grafik, video ve diğer içerik türlerini eklemeden yazarsanız , yüksek hemen çıkma oranı ile yüzleşmek zorunda kalırsınız

Bu nedenle, mutlaka, okumayı kolaylaştıran alaka düzeyi , uzmanlık , kullanışlılık  ve görsel öğeler içermeleri gerektiği konularını dikkate alarak yazı yazmalısınız.

Artık yüksek hemen çıkma oranı ne anlama geliyor ve artmasının nedenlerini bildiğinize göre, mevcut sorunları düzeltmeniz gerekiyor.

Yorumda Bulunun